3 484 000 SEK
Omsättning
▼ 17,9%
241 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 75,2%
70,4%
Soliditet
Mycket God
6,9%
Vinstmarginal
Stabil
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-29

Substansvärdering

Tillgångar:2 248 084 SEK
Skulder:-639 513 SEK
Substansvärde:1 481 067 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en stark balansräkning men kraftigt försämrad lönsamhet och omsättning. Den höga soliditeten på 70,4% indikerar ett lågt skuldsättningsgrad och god finansiell stabilitet, vilket ger ett visst motståndskraft i en svår period. Den betydande minskningen i både omsättning (-17,9%) och resultat (-75,2%) pekar dock på allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten, möjligen på grund av färre projekt, högre kostnader eller en svagare marknad. Ökningen av eget kapital är en positiv signal som visar att vinsten, trots nedgång, har kunnat reinvesteras.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadsentreprenader och relaterad verksamhet, vilket är en bransch som ofta är cyklisk och känslig för konjunktursvängningar. Den geografiska placeringen i Härjedalen, Jämtlands län, kan innebära en mer begränsad och potentiellt säsongsbetonad marknad jämfört med större städer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 972 000 SEK till 241 000 SEK, en minskning på 731 000 SEK eller 75,2%. Denna kraftiga resultatnedgång, som är proportionellt större än omsättningsminskningen, indikerar tryckta marginaler eller eventuella extrakostnader.

Soliditet: En soliditet på 70,4% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet. Det betyder att över två tredjedelar av företagets tillgångar finansieras av eget kapital, vilket ger en mycket god kreditvärdighet och buffert mot obetalda räkningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 287 265 SEK till 1 481 067 SEK, en förbättring på 193 802 SEK eller 15,1%. Denna tillväxt beror helt på att årets resultat på 241 000 SEK lades till i kapitalet, vilket överstiger eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 4 251 074 SEK till 3 485 709 SEK, en nedgång på 765 365 SEK eller 17,9%. Detta tyder på färre genomförda projekt eller lägre intäkter per projekt under 2023.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 765 365 SEK signalerar att företaget har svårt att skaffa sig tillräckligt med uppdrag.
  • Resultatet har kollapsat med 731 000 SEK, vilket pekar på allvarliga problem med lönsamheten i de projekt som genomförts.
  • Totala tillgångarna minskade med 446 162 SEK, vilket kan indikera att företaget har sålt av maskiner eller liknande för att hantera den lägre verksamhetsvolymen.

Möjligheter

  • Den mycket höga soliditeten på 70,4% ger ett starkt finansiellt skydd och möjliggör investeringar eller att ta sig an större projekt utan att behöva ta på sig onödiga skulder.
  • Tillväxten av eget kapital med 193 802 SEK stärker företagets bas och ger utrymme för framtida satsningar.
  • Ett positivt resultat på 241 000 SEK trots svåra omständigheter visar att företaget fortfarande är lönsamt och har en fungerande affärsmodell.