407 000 SEK
Omsättning
▲ 15,6%
347 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 10,2%
73%
Soliditet
Mycket God
85,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-15

Substansvärdering

Tillgångar:603 213 SEK
Skulder:-121 491 SEK
Substansvärde:271 722 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender inom alla nyckelområden. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 85,3% och soliditeten på 73,0% indikerar en mycket effektiv verksamhet med låga kostnader i förhållande till intäkterna. Alla tillväxttakter ligger över 10%, vilket pekar på ett välskött företag i en accelererad tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver tandvårdsverksamhet med säte i Ljungby. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialisttjänster inom tandvård där personal- och materialkostnader vanligtvis är välkontrollerade i förhållande till intäkterna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 315 000 SEK till 347 000 SEK, en ökning på 10,2% som demonstrerar effektiv kostnadskontroll samtidigt som omsättningen växer.

Soliditet: Soliditeten på 73,0% är exceptionellt stark och indikerar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 222 436 SEK till 271 722 SEK, en tillväxt på 22,2% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållna vinstmedel.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 351 637 SEK till 406 856 SEK, en tillväxt på 15,6% som visar en stark marknadsposition och ökad efterfrågan på tjänsterna.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan ställa krav på ytterligare investeringar i utrustning och lokaler för att bibehålla kvaliteten
  • Koncentrationen på en enda verksamhet och geografiskt område (Ljungby) skapar viss sårbarhet för lokala ekonomiska fluktuationer

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 85,3% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Tillgångstillväxten på 17,9% till 603 213 SEK visar att företaget investerar i sin verksamhet för att stödja fortsatt tillväxt
  • Stark soliditet på 73,0% ger goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov av expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+15,6%), resultattillväxt (+10,2%), eget kapitaltillväxt (+22,2%) och tillgångstillväxt (+17,9%). Denna konsekventa förbättring över alla områden indikerar en mycket sund och välskött verksamhet med goda framtidsutsikter.