4 148 200 SEK
Omsättning
▲ 69,9%
1 243 738 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 50,7%
70,3%
Soliditet
Mycket God
30%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 100 298 SEK
Skulder:-815 646 SEK
Substansvärde:1 777 908 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 30% tillsammans med en soliditet på över 70% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag som har skalat upp sin verksamhet framgångsrikt under 2022. Tillväxttakterna på över 50% i både resultat och eget kapital samt nästan 70% i omsättning visar på en mycket positiv utveckling som tyder på stark efterfrågan och effektiv verksamhetsstyrning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom rörsvetsning och jaktguidning, två verksamheter som kan komplettera varandra säsongsvis. Rörsvetsning är en specialisttjänst inom industrin medan jaktguidning är en mer säsongsbetonad tjänst. Den höga vinstmarginalen kan tyda på att företaget har specialistkompetens inom båda områdena som är efterfrågad på marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 825 408 SEK till 1 243 738 SEK, en ökning med 50,7% som indikerar att företaget lyckats behålla hög lönsamhet trots snabb tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 70,3% är mycket stark och visar att företaget har ett lågt belåningsgrad och god finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 183 873 SEK till 1 777 908 SEK, en tillväxt på 50,2% som främst drivs av det starka resultatet och ökade tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 441 498 SEK till 4 148 200 SEK, en tillväxt på 69,9% som visar på betydande expansionsframgångar och ökad marknadsandel.

Huvudrisker

  • Snabb tillväxt kan medföra kapacitetsbrist och kvalitetsutmaningar om inte investeringar i personal och utrustning hänger med
  • Säsongsbetonad verksamhet inom jaktguidning kan skapa ojämn kassaflöde under året
  • Hög tillväxttakt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt vilket kan skapa förväntningsproblem

Möjligheter

  • Mycket stark lönsamhet med 30% vinstmarginal ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion, Hög soliditet på 70,3% ger utrymme för att finansiera tillväxt genom lån om så önskas, Stark tillväxt i både omsättning och resultat visar på god marknadsposition och efterfrågan på företagets tjänster

Trendanalys

Alla trender visar tydlig förbättring: omsättningstillväxt (+69,9%), resultattillväxt (+50,7%), eget kapital tillväxt (+50,2%) och tillgångstillväxt (+81,2%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar en mycket sund och balanserad tillväxt där företaget lyckats skala upp verksamheten utan att förlora lönsamhet eller finansiell stabilitet.