1 885 000 SEK
Omsättning
▲ 1 598,2%
808 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 348,5%
60,8%
Soliditet
Mycket God
42,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 384 756 SEK
Skulder:-499 503 SEK
Substansvärde:675 253 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell och explosiv tillväxt under det senaste räkenskapsåret, vilket indikerar en dramatisk förändring i verksamheten. Den extremt höga vinstmarginalen på 42,9% kombinerat med en stark soliditet på 60,8% pekar på en mycket lönsam verksamhet med god finansiell stabilitet. Denna utveckling tyder på att företaget antingen har genomgått en betydande omstrukturering, lanserat en ny framgångsrik produkt/tjänst, eller tagit emot ett större uppdrag som transformerat verksamheten från en blygsam nivå till en betydande aktör på marknaden.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Haverdal och har varit verksamt sedan 2011. Den extremt höga tillväxttakten från en omsättning på 111 055 SEK till 1 884 832 SEK på ett år tyder på att verksamheten antingen har genomgått en radikal förändring, tagit emot ett större kontrakt eller expanderat kraftigt inom sin nuvarande verksamhetsgren. Den exceptionellt höga vinstmarginalen är ovanlig för de flesta branscher och kan indikera en verksamhet med låga rörliga kostnader eller höga marginaler, möjligen inom konsultverksamhet, digitala tjänster eller specialiserad produktion.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har ökat dramatiskt från 33 000 SEK till 808 000 SEK, en tillväxt på 2 348,5%. Denna ökning är proportionellt större än omsättningsökningen, vilket visar på förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 60,8% är mycket stark och indikerar att företaget har god finansieringsstabilitet med en hög andel eget kapital i förhållande till totala tillgångarna. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital har mer än tredubblats från 208 281 SEK till 675 253 SEK, en tillväxt på 224,2%. Denna starka ökning har främst drivits av det höga årets resultat på 808 000 SEK, vilket har stärkt företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat explosivt från 111 055 SEK till 1 884 832 SEK, en tillväxt på 1 598,2%. Denna extraordinära ökning indikerar en fundamental förändring i företagets verksamhetsvolym eller affärsmodell.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan leda till kapacitetsbrist eller kvalitetsproblem
  • Företagets nuvarande storlek och lönsamhet kan locka till sig ökad konkurrens på marknaden
  • Beroendet av en potentiellt begränsad kundbas eller ett större projekt som driver majoriteten av omsättningen skapar sårbarhet

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 42,9% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Den starka soliditeten på 60,8% ger goda förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor
  • Den bevisade förmågan att skal upp verksamheten dramatiskt visar på en skalbar affärsmodell med stor tillväxtpotential

Trendanalys

De senaste tre åren (2022-2024) visar en dramatisk och mycket positiv förvandling efter en svag period. Omsättningen har gått från extremt låga nivåer (22 000 SEK) till en mycket stark nivå (1 885 000 SEK), vilket indikerar en genomgripande förändring av verksamheten eller en lyckad satsning. Denna omsättningsexplosion har i sin tur drivit ett resultat som gått från förlust (2022) till en mycket hög vinst (808 000 SEK). Vinstmarginalen på 42,9 % är stark och tyder på lönsam tillväxt. Tillgångar och eget kapital har följt med uppåt, vilket bekräftar en reell förmögenhetstillväxt. Den sjunkande soliditeten är en följd av att tillgångarna (sannolikt genom lån) har vuxit snabbare än det egna kapitalet, vilket är typiskt under en expansionsfas. Trenderna pekar entydigt på ett företag som har genomgått en framgångsrik omvandling och nu är väletablerat med god lönsamhet, vilket ger en mycket positiv framtidsutsikt.