277 157 SEK
Omsättning
▼ 47,2%
242 348 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 48,3%
89,5%
Soliditet
Mycket God
87,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
125 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-19

Substansvärdering

Tillgångar:929 993 SEK
Skulder:-87 591 SEK
Substansvärde:794 402 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en betydande försämring under 2023 med kraftigt fallande omsättning och resultat trots att det är etablerat sedan 2017. Den mycket höga vinstmarginalen på 87,4% indikerar att företaget har god kostnadskontroll, men den dramatiska omsättningsminskningen på -47,2% tyder på allvarliga utmaningar i försäljningen eller marknadsförhållandena. Soliditeten på 89,5% är exceptionellt stark och ger företaget finansiell stabilitet att hantera denna nedgångsperiod.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver utbildning inom brandskydd och säkerhet samt försäljning av brandmaterial och konsultverksamhet inom brandskyddsområdet. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar och offentliga upphandlingar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 468 633 SEK till 242 348 SEK, en minskning med 226 285 SEK (-48,3%). Resultatnedgången följer omsättningsminskningen men den höga vinstmarginalen visar att företaget behåller lönsamhet trots utmaningarna.

Soliditet: Soliditeten på 89,5% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger en stark buffert mot ekonomiska motgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 902 381 SEK till 794 402 SEK, en nedgång med 107 979 SEK (-12,0%). Denna minskning beror främst på det sämre årets resultat som påverkat kapitalet negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 524 808 SEK till 277 157 SEK, en minskning med 247 651 SEK (-47,2%). Denna dramatiska nedgång tyder på förlorade kunder, avbrutna projekt eller svaga marknadsförhållanden.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 247 651 SEK indikerar allvarliga problem i kundanskaffning eller marknadsförhållanden
  • Resultatminskning med 226 285 SEK visar på lönsamhetsutmaningar trots höga marginaler
  • Minskande tillgångar från 1 194 714 SEK till 929 993 SEK kan tyda på nedskärningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 89,5% ger finansiell styrka att investera i återhämtning
  • Mycket hög vinstmarginal på 87,4% visar på effektiv kostnadskontroll och potential för god lönsamhet vid högre omsättning
  • Etablerat sedan 2017 med erfarenhet inom nicheområdet brandskydd ger konkurrensfördelar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar negativ trend med betydande försämring: omsättning (-47,2%), resultat (-48,3%), eget kapital (-12,0%) och tillgångar (-22,2%). Den enda positiva indikatorn är den höga soliditeten som ger stabilitet i en svår period.