947 584 SEK
Omsättning
▲ 94%
222 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 7,3%
58%
Soliditet
Mycket God
23,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 102 112 SEK
Skulder:-435 063 SEK
Substansvärde:552 049 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtutveckling med nästan fördubbling av omsättningen och betydande förbättringar i samtliga nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 23,4% kombinerat med en soliditetsnivå på 58,0% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den snabba tillväxten tyder på att företaget har lyckats expandera sin verksamhet markant under det senaste året.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver träningsverksamhet med säte i Kramfors. Den snabba omsättningstillväxten på 94% kan tyda på ökad medlemsantal, utökade träningserbjudanden eller prisförändringar, vilket är typiskt för en expanderande träningsverksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 207 000 SEK till 222 000 SEK, en ökning på 7,2%. Trots den kraftiga omsättningstillväxten har resultatet ökat i mer blygsam takt.

Soliditet: Soliditeten på 58,0% är mycket god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 377 314 SEK till 552 049 SEK, en tillväxt på 46,3%. Denna ökning beror främst på att årets resultat på 222 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 489 793 SEK till 947 584 SEK, en tillväxt på 94,0%. Denna exceptionella ökning indikerar en betydande expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten i omsättning på 94% kan innebära kapacitetsutmaningar och behov av ytterligare investeringar i utrustning och lokaler
  • Resultattillväxten på 7,2% är betydligt lägre än omsättningstillväxten, vilket kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler på nya kundgrupper

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 23,4% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning till ägarna
  • Den starka tillväxten från 489 793 SEK till 947 584 SEK visar att företaget har god marknadsacceptans och expansionspotential
  • Den höga soliditeten på 58,0% ger goda förutsättningar för att ta lån till framtida investeringar till förmånliga villkor

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+94,0%), resultattillväxt (+7,2%), eget kapital tillväxt (+46,3%) och tillgångstillväxt (+62,3%). Detta indikerar en stark positiv utveckling i samtliga finansiella dimensioner.