1 435 000 SEK
Omsättning
▼ 22,1%
946 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 44,7%
75,6%
Soliditet
Mycket God
65,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 133 527 SEK
Skulder:-796 702 SEK
Substansvärde:2 303 929 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med mycket stark lönsamhet men samtidigt kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 65,9% indikerar att företaget arbetar med högprofilt konsultarbete eller specialiserade tjänster, men den stora minskningen i omsättning (-22,1%) och resultat (-44,7%) pekar på att antalet projekt eller kundunderlag har minskat avsevärt. Den starka soliditeten på 75,6% och tillväxten i eget kapital (+29,1%) visar dock att företaget har en mycket finansiellt stabil kärna och klarar av en period med lägre aktivitet.

Företagsbeskrivning

Bolaget är en konsultverksamhet som specialiserar sig på affärsutveckling, teknik och produktion av förnyelsebara drivmedel. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan därmed uppvisa större variation i omsättning mellan år beroende på antalet och storleken på pågående uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 712 000 SEK till 946 000 SEK, en minskning med 766 000 SEK eller 44,7%. Nedgången är större än omsättningsminskningen, vilket kan bero på oförändrade fasta kostnader trots lägre intäkter.

Soliditet: En soliditet på 75,6% är exceptionellt starkt och visar att företaget i mycket liten grad är beroende av lånade medel. Detta ger en stor finansiell buffert och flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 784 837 SEK till 2 303 929 SEK, en förbättring med 519 092 SEK eller 29,1%. Denna tillväxt kan helt förklaras av att årets vinst på 946 000 SEK har lagts till kapitalet, vilket indikerar att företaget inte har utdelat vinst till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 842 646 SEK till 1 435 489 SEK, en nedgång med 407 157 SEK eller 22,1%. Detta tyder på färre eller mindre kundprojekt under räkenskapsåret.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 22,1% vilket hotar den långsiktiga verksamhetens omfattning.
  • Resultatet halverades nästan med en minskning på 44,7%, vilket är en varningssignal trots att det absoluta resultatet fortfarande är positivt.
  • Tillgångarna minskade med 5,5%, vilket kan tyda på att företaget har sålt av tillgångar eller inte investerat för framtiden.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 65,9% visar på en extremt lönsam verksamhetsmodell när projekt finns.
  • Exceptionellt stark soliditet på 75,6% ger företaget goda förutsättningar att klara av konjunktursvängningar och investera i ny tillväxt.
  • Eget kapital ökade med över 500 000 SEK till 2,3 miljoner SEK, vilket ger en stabil bas för att skaffa nya uppdrag och växa igen.