2 247 795 SEK
Omsättning
▲ 92,9%
344 189 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 184,2%
−7%
Soliditet
Mycket Låg
15,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:314 902 SEK
Skulder:-338 306 SEK
Substansvärde:-23 404 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från ett mycket svårt läge föregående år. Omsättningen har nästan fördubblats och företaget har gått från en betydande förlust till en ansenlig vinst. Trots den dramatiska förbättringen befinner sig företaget fortfarande i en utmanande finansiell position med negativt eget kapital, vilket indikerar en lång väg kvar till full hälsa men med tydlig positiv momentum.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom hundrelaterade tjänster som kurser, läger, pensionat och försäljning av relaterade varor, samt specialistläkarverksamhet inom öppenvård på sjukhus. Denna diversifierade verksamhetsmodell kan förklara den starka omsättningstillväxten genom att kombinera tjänste- och produktförsäljning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på -408 915 SEK till en vinst på 344 189 SEK, en förbättring på 184.2%. Denna omvandling från rött till svart talar för effektiviserade operationer och bättre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på -7.0% indikerar att företaget fortfarande har mer skulder än tillgångar, vilket är en betydande riskfaktor trots den starka förbättringen från föregående år.

Eget kapital: Eget kapital förbättrades avsevärt från -367 593 SEK till -23 404 SEK, en ökning på 93.6%. Den starka resultatförbättringen har nästan eliminerat det negativa kapitalet, men företaget är fortfarande tekniskt sett insolvent.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 1 165 392 SEK till 2 247 795 SEK, en tillväxt på 92.9%. Detta visar en mycket stark försäljningsutveckling och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Negativt eget kapital på -23 404 SEK innebär att företaget tekniskt sett är insolvent trots den starka förbättringen
  • Låg soliditet på -7.0% visar på en kvarvarande balansräkningssvaghet som kräver fortsatt uppmärksamhet
  • Företagets långvariga negativa kapitalposition (registrerat 2018) indikerar historiska problem som kan återuppstå

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 92.9% till 2 247 795 SEK visar på stark marknadsacceptans och framgångsrik expansion
  • Vinstmarginal på 15.3% klassificeras som hög och indikerar god lönsamhet i den nuvarande verksamhetsvolymen
  • Tillgångstillväxt på 45.6% till 314 902 SEK visar på investeringar som kan bära framtida tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+92.9%), resultat (+184.2%), eget kapital (+93.6%) och tillgångar (+45.6%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga områden indikerar en genomgående förbättring av företagets ekonomiska hälsa och operationell effektivitet.