424 447 SEK
Omsättning
▼ 50,6%
164 715 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 70%
89%
Soliditet
Mycket God
38,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-27

Substansvärdering

Tillgångar:763 852 SEK
Skulder:-35 513 SEK
Substansvärde:503 865 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en mycket bekymmersam utveckling med kraftiga nedgångar inom samtliga nyckeltal. Trots en hög soliditet och vinstmarginal, har omsättningen halverats och resultatet sjunkit med 70% jämfört med föregående år. Denna dramatiska försämring tyder på att företaget möter allvarliga utmaningar i sin verksamhet, möjligen relaterade till minskad efterfrågan, förlorade kunder eller interna problem. Företaget, som är etablerat sedan 2012, verkar befinna sig i en betydande nedgångs- eller omstruktureringsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver svets- och montagearbeten i industrier, fordonshandel samt entreprenad inom grävarbeten. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och cyklisk, vilket kan förklara delar av den volatila utvecklingen i omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har sjunkit dramatiskt från 548 981 SEK till 164 715 SEK, en minskning med 384 266 SEK. Trots den höga vinstmarginalen på 38,8% visar den absoluta siffran på en allvarlig försämring av lönsamheten.

Soliditet: Soliditeten på 89,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga likviditetsproblem trots den negativa utvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 620 211 SEK till 503 865 SEK, en nedgång på 116 346 SEK. Denna minskning beror främst på det sämre resultatet under året.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 890 785 SEK till 424 447 SEK, en nedgång på 466 338 SEK eller 52,3%. Detta indikerar en betydande förlust av intäkter eller avbrutna projekt.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättning med 466 338 SEK jämfört med föregående år
  • Kraftigt sjunkande lönsamhet med resultatnedgång på 384 266 SEK
  • Minskande tillgångar från 1 040 519 SEK till 763 852 SEK vilket kan indikera nedskärningar eller försäljning av tillgångar
  • Risk för att den höga soliditeten successivt eroderas om den negativa trenden fortsätter

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 89,0% ger goda förutsättningar att klara av en omstrukturering
  • Fortfarande positivt resultat på 164 715 SEK trots den kraftiga nedgången
  • Mycket hög vinstmarginal på 38,8% visar att verksamheten kan vara lönsam vid högre omsättningsnivåer

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRSÄMRING: omsättning (-50,6%), resultat (-70,0%), eget kapital (-18,8%) och tillgångar (-26,6%). Den samlade bilden är extremt negativ och kräver omedelbara åtgärder för att vända utvecklingen.