2 811 000 SEK
Omsättning
▲ 22,2%
984 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 25,5%
78,1%
Soliditet
Mycket God
33,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 787 810 SEK
Skulder:-715 157 SEK
Substansvärde:2 524 350 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande tendenser. Den exceptionellt höga soliditeten på 78.1% och vinstmarginalen på 33.8% pekar på ett mycket stabilt och lönsamt företag. Omsättningen har ökat kraftigt med 22.2%, vilket indikerar framgångsrik försäljning eller marknadsexpansion. Dock är den kraftiga resultatminskningen på 25.5% trots högre omsättning ett varningssignaal som kan tyda på ökade kostnader, investeringar eller marginelltryck. Minskande tillgångar kombinerat med starkt växande eget kapital kan bero på att företaget har sålt av tillgångar eller amorterat skulder.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom en nischad bransch med teknisk produktion, konsultation, kostymdesign och scenografi för teater, musik, film och reklam, samt uthyrning och försäljning av kläder och rekvisita. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad med varierande intäkter och kan kräva betydande inventarier och materiallager, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 321 000 SEK till 984 000 SEK, en nedgång på 337 000 SEK eller 25.5%. Denna minskning trots högre omsättning är anmärkningsvärd och kan bero på ökade kostnader, investeringar eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 78.1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt finansierat med låg belåning. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 913 985 SEK till 2 524 350 SEK, en stark tillväxt på 610 365 SEK eller 31.9%. Denna förbättring drivs främst av årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 490 913 SEK till 2 913 100 SEK, en positiv tillväxt på 422 187 SEK eller 22.2%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling eller expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 337 000 SEK (-25.5%) trots en omsättningsökning på över 400 000 SEK, vilket indikerar allvarligt marginelltryck eller kraftigt ökade kostnader.
  • Tillgångarna minskade med 140 309 SEK (-3.6%), vilket kan tyda på avveckling av verksamhetskapacitet eller försäljning av tillgångar för att finansiera verksamheten.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 22.2% till 2 913 100 SEK visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljningsverksamhet.
  • Den exceptionellt höga soliditeten på 78.1% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att ta på sig onödiga skulder.
  • Eget kapital ökade med över 600 000 SEK till 2 524 350 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas avsevärt.