209 269 SEK
Omsättning
▼ 15,2%
5 901 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 95,1%
80,2%
Soliditet
Mycket God
2,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:153 986 SEK
Skulder:-23 923 SEK
Substansvärde:98 353 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar på en tydlig negativ trend med kraftiga försämringar i både omsättning och lönsamhet. Omsättningen har minskat med 15,2% och resultatet har kollapsat med 95,1%, vilket indikerar allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten. Trots detta har eget kapital ökat något, främst tack vare det låga men positiva årets resultat. Den höga soliditeten är en positiv faktor som ger ett visst skydd, men företaget befinner sig i en svag position med dalande intäkter och extremt låg vinstmarginal.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver utbildning och behandling inom homeopati och hälsa, riktat till både privatpersoner och företag. Denna typ av verksamhet är ofta beroende av konsumenternas disponibla inkomster och trender inom alternativ hälsa, vilket kan förklara de stora svängningarna i resultatet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 120 647 SEK till 5 901 SEK, en minskning på 114 746 SEK (-95,1%). Den extremt låga vinstmarginalen på 2,8% indikerar att kostnaderna inte har anpassats i takt med den sjunkande omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 80,2% är mycket hög och visar att företaget i huvudsak finansieras med eget kapital. Detta ger en god finansiell stabilitet och låg belåningsgrad, vilket är en stark punkt trots de operativa utmaningarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 94 341 SEK till 98 353 SEK, en förbättring på 4 012 SEK (+4,2%). Denna ökning beror helt på att årets resultat var positivt, om än mycket lågt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 246 804 SEK till 209 269 SEK, en nedgång på 37 535 SEK (-15,2%). Detta visar på en markant försämring av intäktsunderlaget.

Huvudrisker

  • Kritisk försämring av lönsamheten med en resultatminskning på 114 746 SEK eller 95,1%.
  • Kraftig omsättningsnedgång på 37 535 SEK som indikerar minskad efterfrågan eller konkurrensproblem.
  • Mycket låg vinstmarginal på endast 2,8% som ger företaget ett minimalt felmarginal vid oförutsedda händelser.
  • Minskande tillgångar med 43 322 SEK (-22,0%) vilket kan peka på nedskärningar eller försäljning av tillgångar.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 80,2% ger ett starkt skydd mot obetalda skulder och finansiell instabilitet.
  • Eget kapital ökade med 4 012 SEK till 98 353 SEK, vilket visar på en viss kapitaltillväxt trots svagt resultat.
  • Företaget är fortfarande lönsamt med ett positivt resultat på 5 901 SEK, vilket är en grund att bygga vidare på.