3 055 000 SEK
Omsättning
▲ 6,9%
1 033 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 17,3%
52%
Soliditet
Mycket God
33,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:30 702 280 SEK
Skulder:-14 749 188 SEK
Substansvärde:15 953 092 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men varningssignaler i lönsamhetsutvecklingen. Den mycket höga vinstmarginalen på 33.8% och soliditeten på 52.0% indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa. Omsättningen har ökat med 6.9%, vilket är positivt, men resultatet har samtidigt minskat med 17.3% trots högre intäkter. Denna divergens mellan omsättning och resultat, kombinerat med minskande tillgångar, tyder på ökade kostnader eller avskrivningar som påverkar lönsamheten negativt.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett fastighetsförvaltningsföretag som äger och förvaltar fastigheten Hornblåsaren 8 på Ulrikagatan 13 i Stockholm. Etablerat 2005 är detta ett moget företag inom fastighetsbranschen, vilket typiskt sett har stabila intäktsflöden från hyresintäkter men också kapitalintensiva investeringar i fastighetsunderhåll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 249 000 SEK till 1 033 000 SEK, en nedgång på 216 000 SEK eller 17.3%. Denna minskning trots högre omsättning tyder på betydande kostnadsökningar.

Soliditet: Soliditeten på 52.0% är stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 15 153 432 SEK till 15 953 092 SEK, en tillväxt på 799 660 SEK eller 5.3%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 886 044 SEK till 3 059 247 SEK, en positiv tillväxt på 173 203 SEK eller 6.9%. Detta indikerar ökade intäkter, troligtvis från hyresinkomster.

Huvudrisker

  • Resultatnedgång på 17.3% trots ökad omsättning indikerar ökade kostnader eller sämre lönsamhet
  • Tillgångarna minskade med 562 809 SEK vilket kan tyda på avskrivningar eller försäljning av tillgångar
  • Rörelsens kostnader ökar snabbare än intäkterna, vilket pressar vinstmarginalen

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33.8% visar att företaget fortfarande är mycket lönsamt
  • Stadig ökning av eget kapital med 799 660 SEK stärker balansräkningen
  • Omsättningstillväxt på 6.9% visar ökade intäkter från kärnverksamheten