894 559 SEK
Omsättning
▼ 38,8%
1 579 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 100,6%
47,2%
Soliditet
Mycket God
0,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 657 232 SEK
Skulder:-875 118 SEK
Substansvärde:782 114 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolagets nettoomsättning har minskat med 39% jämfört med föregående år, vilket beror på minskad efterfrågan.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolagets nettoomsättning har minskat med 39% jämfört med föregående år, vilket beror på minskad efterfrågan.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med allvarliga utmaningar i omsättning men positiva tecken i lönsamhet. Den kraftiga omsättningsminskningen på 38.8% indikerar betydande efterfrågeproblem, men företaget har lyckats vända ett stort förlustresultat till en liten vinst genom troligen kraftiga kostnadsanpassningar. Soliditeten på 47.2% är acceptabel och ger ett visst skydd mot nedgångstider, men den låga vinstmarginalen på 0.1% visar att företaget opererar med minimal lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bilrelaterad verksamhet inklusive bildemontering, bilverkstad, bilförsäljning, försäljning av reservdelar samt däckförsäljning och montering. Verksamheten är miljöanmälningspliktig enligt miljöbalken, vilket indikerar hantering av farligt avfall och kemikalier. Företaget är etablerat sedan 1989 och har sin verksamhet i Avesta.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats avsevärt från en förlust på -280 237 SEK till en vinst på 1 579 SEK, en positiv förändring på 281 816 SEK. Denna vändning visar på effektiva kostnadsanpassningar trots kraftigt minskad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 47.2% är relativt stabil och indikerar att företaget finansieras till nära hälften med eget kapital. Detta ger en viss finansiell styrka trots de operativa utmaningarna.

Eget kapital: Eget kapital har ökat marginellt från 780 534 SEK till 782 114 SEK, en ökning med 1 580 SEK (+0.2%). Denna lilla ökning reflekterar den minimala vinsten under året.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 2 007 621 SEK till 1 259 356 SEK, en nedgång med 748 265 SEK (-38.8%). Denna dramatiska minskning tyder på allvarliga efterfrågeproblem eller konkurrensutmaningar.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 748 265 SEK (-38.8%) indikerar allvarliga marknadsutmaningar
  • Mycket låg vinstmarginal på 0.1% ger minimal buffert mot ytterligare nedgångar
  • Minskad efterfrågan enligt årsredovisningen kan vara strukturell och svår att vända
  • Tillgångarna har minskat med 68 029 SEK (-3.9%), vilket kan indikera nedskärningar i verksamheten

Möjligheter

  • Resultatet har förbättrats med 281 816 SEK från förlust till vinst, vilket visar på god kostnadskontroll
  • Soliditeten på 47.2% ger en stabil finansiell bas för framtida verksamhet
  • Eget kapital har ökat trots utmanande marknadsförhållanden
  • Företagets långa etablering sedan 1989 ger erfarenhet och kunskap om branschen

Trendanalys

Företaget visar tydliga negativa trender med en kraftigt fallande omsättning som minskat med över 50 procent på två år, från 2,14 miljoner till 894 559 SEK. Resultatet har försämrats avsevärt från en vinst på 405 000 SEK till en förlust på 280 000 SEK, för att sedan återhämta sig marginellt till en knapp vinst på 1 579 SEK. Eget kapital och tillgångar har minskat men stabiliserats något under 2024. Soliditeten har försämrats från 50 procent till 45 procent men visar en liten uppgång till 47,2 procent, vilket indikerar en viss finansiell stabilisering trots utmaningarna. Den negativa vinstmarginalen på -14 procent har vänt till en mycket blygsam positiv marginal, vilket tyder på att företaget möjligen har genomfört åtstramningar eller omstruktureringar. Framtida utveckling ser osäker ut med tanke på den kraftiga omsättningsnedgången, men de senaste tecknen på en liten vinst och stabiliserat eget kapital kan indikera att företaget har börjat hantera krisen.