3 774 000 SEK
Omsättning
▲ 0,8%
663 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 31,9%
67%
Soliditet
Mycket God
17,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 839 693 SEK
Skulder:-610 537 SEK
Substansvärde:1 214 555 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförbättringar men samtidigt en betydande resultatnedgång. Den höga soliditeten och tillgångstillväxten indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa, men den kraftiga resultatminskningen på 31.9% är oroande och kan tyda på ökade kostnader eller minskade marginaler trots en stabil omsättning. Eget kapitalet har ökat markant, vilket stärker företagets kapitalbas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver privat hörselvård med fokus på både preventiv och rehabiliterande verksamhet, inklusive konsultuppdrag och försäljning av hörselskydd, hörapparater och tillhörande hjälpmedel. Denna typ av verksamhet kräver ofta specialistkompetens och genererar vanligtvis stabila men inte explosiva omsättningstillväxter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 974 000 SEK till 663 000 SEK, en minskning på 311 000 SEK (-31.9%). Denna dramatiska resultatnedgång trots nästan oförändrad omsättning indikerar betydande kostnadsökningar eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 67.0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 951 346 SEK till 1 214 555 SEK, en tillväxt på 263 209 SEK (+27.7%). Denna förbättring kan delvis förklaras av att årets resultat på 663 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 3 804 665 SEK till 3 775 143 SEK, en nedgång på 29 522 SEK (-0.8%). Detta visar på en stabil men stagnande försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 311 000 SEK (-31.9%) trots stabil omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Stagnande omsättning på 3 775 143 SEK kan tyda på utmaningar i att växa marknadsandelen

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 67.0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 12.0% till 1 839 693 SEK visar på kapacitetsutbyggnad
  • Stark kapitalbas med eget kapital på 1 214 555 SEK ger finansiell stabilitet