1 462 000 SEK
Omsättning
▲ 17,1%
194 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 12,8%
35,7%
Soliditet
God
13,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 053 731 SEK
Skulder:-665 806 SEK
Substansvärde:331 425 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark operativ utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och kapitaltillväxt, men samtidigt en oroande minskning av totala tillgångar som tyder på en större omstrukturering eller försäljning av tillgångar. Den höga vinstmarginalen på 13,2% och soliditeten på 35,7% indikerar ett hälsosamt finansiellt läge trots den kraftiga tillgångsminskningen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver en bred verksamhet som omfattar IT-konsultation, musik- och videoproduktion, grafisk formgivning, elektronikutveckling samt entreprenadtjänster inom grävning, grönyteskötsel och trädfällning. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell kan förklara den höga vinstmarginalen genom diversifierade intäktskällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 172 000 SEK till 194 000 SEK, en ökning med 12,8% som indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 35,7% är god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med tillräckligt med eget kapital för att absorbera eventuella förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 222 493 SEK till 331 425 SEK, en tillväxt på 49,0% som främst drivs av årets starka resultat och ökade reserver.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 249 200 SEK till 1 461 548 SEK, en tillväxt på 17,1% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsposition.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av totala tillgångar med 36,7% (från 1 663 978 SEK till 1 053 731 SEK) kan indikera försäljning av viktiga tillgångar eller avveckling av verksamhetsgrenar
  • Den breda verksamhetsportföljen med både IT-tjänster och entreprenadverksamhet medför komplexitet i verksamhetsstyrning och fokus

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 17,1% visar på god marknadsacceptans och konkurrenskraft
  • Exceptionellt stark tillväxt i eget kapital på 49,0% ger god finansiell styrka för framtida investeringar
  • Hög vinstmarginal på 13,2% indikerar effektiv verksamhet med god prissättningsförmåga

Trendanalys

Företaget visar starka förbättringstrender inom omsättning (+17,1%), resultat (+12,8%) och eget kapital (+49,0%), men en tydlig försämring inom tillgångar (-36,7%). Denna kombination tyder på en successiv omvandling från tillgångstung till mer tjänsteorienterad verksamhet med högre lönsamhet.