51 375 SEK
Omsättning
▼ 35,4%
15 157 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 881,3%
94%
Soliditet
Mycket God
29,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:127 300 SEK
Skulder:-8 215 SEK
Substansvärde:119 085 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning men samtidigt en dramatisk resultatförbättring. Den extremt höga soliditeten på 94% indikerar ett företag med minimal skuldsättning och god finansiell stabilitet. Trots att omsättningen halverats från föregående år, har bolaget lyckats vända ett förlustår till en vinst på över 15 000 SEK, vilket tyder på omfattande kostnadsrationaliseringar eller en strategisk omsvängning.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom service och reparation av ATV, MC, snöskotrar och vattenskotrar med säte i Bollnäs. Denna typ av verksamhet är typiskt cyklisk och beroende av säsongsvariationer samt efterfrågan på fritidsfordon i regionen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -1 940 SEK till en vinst på 15 157 SEK (+881,3%), vilket visar på effektiv kostnadskontroll trots lägre intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 94,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt, vilket ger god finansiell robusthet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 106 748 SEK till 119 085 SEK (+11,6%), främst till följd av årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 79 467 SEK till 51 375 SEK (-35,4%), vilket indikerar en betydande nedgång i försäljningsvolym eller tjänsteefterfrågan.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 35,4% från 79 467 SEK till 51 375 SEK indikerar minskad marknadsandel eller efterfrågan
  • Mycket låg omsättningsnivå på 51 375 SEK gör företaget sårbart för ytterligare efterfrågeminskningar
  • Begränsad tillgångsbas på 127 300 SEK kan begränsa investeringsmöjligheter och tillväxtpotential

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 94,0% ger utrymme för framtida investeringar utan att ta på sig skulder
  • Mycket hög vinstmarginal på 29,5% visar på effektiv verksamhetsstyrning och lönsamhet per såld krona
  • Positiv resultatutveckling från förlust till vinst visar på förmåga att anpassa verksamheten till förändrade marknadsförhållanden

Trendanalys

Företaget visar blandade trender med tydlig försämring i omsättning (-35,4%) men samtidigt stark förbättring i resultat (+881,3%), eget kapital (+11,6%) och tillgångar (+4,8%). Denna motstridiga utveckling indikerar en strukturomvandling där företaget prioriterar lönsamhet framför volymtillväxt.