16 915 000 SEK
Omsättning
▼ 9,6%
3 701 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 12,2%
79%
Soliditet
Mycket God
21,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 448 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-08-28

Substansvärdering

Tillgångar:17 188 286 SEK
Skulder:-2 355 991 SEK
Substansvärde:8 919 295 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande försäljningstrender. Trots en mycket hög vinstmarginal på 21,3% och utmärkt soliditet på 79,0%, uppvisar bolaget negativ tillväxt i både omsättning (-9,6%) och resultat (-12,2%). Den positiva utvecklingen i eget kapital (+11,1%) och tillgångar (+17,6%) indikerar att företaget effektivt omvandlar vinst till kapital och sannolikt återinvesterar i verksamheten. Företaget verkar vara ett stabilt, etablerat bolag som genomgår en period av omsättningsminskning men bibehåller god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ägare till 50% av intressebolaget Air Handle e-p AB och har sitt säte i Vallentuna. Med ett registreringsdatum 1980-09-10 är detta ett långetablerat företag som verkar inom teknibranschen via sitt intressebolag. Den höga vinstmarginalen på 21,3% är typiskt för specialiserade teknikföretag med starka kundrelationer och differentierade produkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 4 217 000 SEK till 3 701 000 SEK, en minskning på 516 000 SEK eller -12,2%. Resultatminskningen var något större än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på minskade marginaler eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 79,0% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låg skuldsättning. Detta ger bolaget god finansiell stabilitet och låg riskexponering mot ränteförändringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 8 025 728 SEK till 8 919 295 SEK, en ökning på 893 567 SEK eller +11,1%. Denna ökning motsvarar nästan hela årets resultat, vilket indikerar att större delen av vinsten har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 19 479 651 SEK till 17 400 849 SEK, en nedgång på 2 078 802 SEK eller -9,6%. Denna minskning är betydande och kräver uppmärksamhet trots att bolaget fortfarande har en ansenlig omsättning.

Huvudrisker

  • Fortsatt nedgång i omsättning på -9,6% kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Resultatminskning på -12,2% är större än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på tryckta marginaler
  • Den negativa försäljningstrenden kan fortsätta om inte åtgärder vidtas för att vända utvecklingen

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 79,0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Hög vinstmarginal på 21,3% visar att bolaget har lönsamma verksamheter att bygga vidare på
  • Tillgångstillväxt på 17,6% indikerar att bolaget fortsätter att investera i sin verksamhet
  • Ökning av eget kapital med 893 567 SEK ger finansiell styrka för framtida satsningar