4 397 000 SEK
Omsättning
▼ 13,9%
116 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 65,4%
34%
Soliditet
God
2,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 643 318 SEK
Skulder:-3 740 389 SEK
Substansvärde:1 902 929 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inköp av maskin gjordes 2021 vilket gör att skattereduktion kan utnyttjas i årets skatteberäkning.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Ett maskinköp gjordes 2021, vilket har gett upphov till skattereduktion i 2023 års skatteberäkning. Detta har sannolikt haft en positiv effekt på årets resultat.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i den operativa verksamheten men samtidigt en förbättrad balansräkning. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-13,9%) och resultat (-65,4%) indikerar svårigheter att generera intäkter och bibehålla lönsamhet. Den positiva förändringen i eget kapital (+47,9%) är dock en stark indikator på att företaget har genomfört kapitaltillskott eller omvärderingar, vilket stärker dess långsiktiga stabilitet trots den kortsiktiga resultatnedgången. Företaget befinner sig i en fas av omställning eller konjunkturkänslig nedgång.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom skog- och gräventreprenad, inklusive skotning, röjning och markberedning. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv (kräver dyra maskiner) och konjunkturkänslig, eftersom den ofta är kopplad till byggsektorn och skogsnäringen. Företaget är etablerat sedan 2009 och är inte ett nytt företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 335 000 SEK till 116 000 SEK, en minskning på 219 000 SEK eller -65,4%. Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på de uppdrag som utförts.

Soliditet: En soliditet på 34,0% anses vara acceptabel för ett kapitalintensivt företag. Det indikerar att drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en god buffert mot obetalda skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 1 286 711 SEK till 1 902 929 SEK, en ökning med 616 218 SEK eller +47,9%. Denna förbättring, som skedde trots ett lågt resultat, tyder starkt på att ägarna har injecterat nytt kapital i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 5 108 834 SEK till 4 405 176 SEK, en nedgång på 703 658 SEK eller -13,9%. Detta tyder på färre uppdrag eller lägre priser under 2023.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning på 703 658 SEK signalerar minskad efterfrågan eller tappad marknadsandel.
  • Resultatet har mer än halverats med 219 000 SEK, vilket utmanar företagets överlevnad på lång sikt om trenden fortsätter.
  • Tillgångarna minskade med 966 608 SEK, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar av maskinparken.

Möjligheter

  • Eget kapital stärktes avsevärt med 616 218 SEK, vilket ger bättre finansieringsmöjligheter och motståndskraft.
  • Skattereduktion från maskininvesteringar ger ett skatteeffektivt sätt att investera i modern utrustning och förbättra framtida lönsamhet.
  • Den etablerade verksamheten sedan 2009 visar på erfarenhet och en beprövad affärsmodell som kan återhämta sig.