1 926 732 SEK
Omsättning
▲ 15,4%
626 280 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 17,7%
45,7%
Soliditet
Mycket God
32,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
460 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-14

Substansvärdering

Tillgångar:1 250 831 SEK
Skulder:-664 262 SEK
Substansvärde:516 569 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med imponerande lönsamhet och genomgående positiva trender. Med en omsättningstillväxt på 15,4% och en resultattillväxt på 17,7% befinner sig bolaget i en accelererad tillväxtfas. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 32,5% indikerar en effektiv verksamhetsmodell med god prissättningsförmåga. Soliditeten på 45,7% är stabil och visar på en sund kapitalstruktur. Företaget har successivt byggt upp sitt eget kapital och ökat sina tillgångar, vilket pekar på en kontrollerad expansionsstrategi.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver kvalificerad utveckling av IT-lösningar och kvalificerade konsultationer inom IT-sektorn, inklusive rådgivning, kvalitetsledning, projektledning och utveckling. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialiserade IT-konsultbolag med expertis inom nischade områden där kunskapsintensiva tjänster kan prissättas högt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 532 090 SEK till 626 280 SEK, en ökning med 94 190 SEK eller 17,7%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad effektivitet och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 45,7% är god och indikerar att företaget finansieras till nära hälften med eget kapital. Detta ger en stabil finansieringsbas och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 472 441 SEK till 516 569 SEK, en tillväxt på 44 128 SEK eller 9,3%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka resultatet och visar på en hälsosam kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 670 234 SEK till 1 926 732 SEK, en tillväxt på 256 498 SEK eller 15,4%. Detta visar på en stark marknadsposition och framgångsrik försäljning av IT-tjänster.

Huvudrisker

  • Företagets tillväxt är imponerande men bör övervakas för att säkerställa att kvaliteten och lönsamheten kan bibehållas vid ytterligare expansion
  • Beroendet av specialiserad IT-konsultverksamhet kan göra företaget sårbart för konjunktursvängningar i tech-sektorn
  • Med en omsättning på 1,9 miljoner SEK är företaget fortfarande relativt litet och kan vara mer sårbart för förlust av nyckelpersoner eller större kunder

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 32,5% ger utrymme för investeringar i framtida tillväxt och kompetensutveckling
  • Tillgångstillväxten på 17,4% till 1 250 831 SEK visar på kapacitet att skala upp verksamheten ytterligare
  • Stark resultattillväxt på 17,7% indikerar god potential för fortsatt lönsam expansion i IT-konsultmarknaden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+15,4%), resultat (+17,7%), eget kapital (+9,3%) och tillgångar (+17,4%). Den konsekventa tillväxten över samtliga områden indikerar en välbalanserad och hållbar affärsutveckling.