4 468 000 SEK
Omsättning
▲ 11,9%
659 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 34,5%
61%
Soliditet
Mycket God
14,8%
Vinstmarginal
Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-10

Substansvärdering

Tillgångar:1 681 059 SEK
Skulder:-652 218 SEK
Substansvärde:1 028 841 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt i både omsättning och resultat. Den höga vinstmarginalen på 14,8% kombinerat med en soliditetsgrad på 61,0% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Alla nyckeltal visar förbättring från föregående år, vilket pekar på en positiv utvecklingskurva och ett företag i stark tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver förgylleri och ramverkstad, en specialistverksamhet med traditionella hantverksmetoder. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av högt specialiserat arbete och kvalitetsfokus, vilket stämmer väl med den höga vinstmarginalen. Företaget har funnits sedan 2012 och har således över ett decennium av etablering på marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 490 000 SEK till 659 000 SEK, en ökning på 34,5% som indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 61,0% är exceptionellt stark och visar att företaget har låg belåning och kan finansiera större delen av sin verksamhet med eget kapital, vilket ger god krisberedskap.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 772 138 SEK till 1 028 841 SEK, en tillväxt på 33,2% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 036 739 SEK till 4 468 361 SEK, en tillväxt på 11,9% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och stark marknadsposition.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är relativt nischad vilket kan göra det sårbart för konjunktursvängningar i kulturella och konstnärliga sektorer
  • Tillgångstillväxten på 6,3% är betydligt lägre än övrig tillväxt vilket kan indikera behov av framtida investeringar för att upprätthålla tillväxten

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 34,5% visar på god potential för fortsatt lönsamhetsutveckling
  • Hög soliditet på 61,0% ger utrymme för strategiska investeringar eller expansion utan att behöva extern finansiering
  • Stadig omsättningstillväxt på 11,9% indikerar stark marknadsposition och möjlighet till ytterligare marknadsandelsökning

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+11,9%), resultat (+34,5%), eget kapital (+33,2%) och tillgångar (+6,3%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla nyckeltal indikerar en mycket stark finansiell utveckling och ett välskött företag i tillväxtfas.