4 767 019 SEK
Omsättning
▲ 71,4%
74 708 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 315,9%
21%
Soliditet
God
1,5%
Vinstmarginal
Låg
190 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-14

Substansvärdering

Tillgångar:2 015 622 SEK
Skulder:-1 560 842 SEK
Substansvärde:302 780 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxt i omsättning och resultat från ett tidigare förlustår till en blygsam vinst, vilket indikerar en positiv utveckling. Den låga soliditeten och minskande tillgångar trots ökad omsättning pekar dock på strukturella utmaningar. Företaget verkar vara i en omställningsfas med fokus på omsättningstillväxt, men med begränsad kapitalstyrka.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom skogsvård, plantering, trädfällning och röjning, vilket är en kapitalintensiv bransch med stora investeringar i maskiner och utrustning. Den snabba omsättningstillväxten kan tyda på ökad efterfrågan eller att företaget vunnit nya uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från en förlust på -34 600 SEK till en vinst på 74 708 SEK, en förbättring på 315,9%, vilket indikerar bättre kostnadskontroll eller högre marginaler på uppdragen.

Soliditet: Soliditeten på 21,0% är relativt låg för en kapitalintensiv bransch, vilket begränsar företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån eller investera i tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 7,7% från 281 201 SEK till 302 780 SEK, främst på grund av årets vinst, men tillväxten är blygsam jämfört med omsättningsökningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 71,4% från 2 821 348 SEK till 4 954 685 SEK, vilket visar en stark marknadsposition eller framgångsrik försäljningsstrategi.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 21,0% begränsar företagets finansieringsmöjligheter och ökar sårbarheten vid ekonomiska nedgångar
  • Minskande tillgångar från 2 102 713 SEK till 2 015 622 SEK (-4,1%) trots ökad omsättning kan tyda på avveckling av tillgångar eller avskrivningar
  • Mycket låg vinstmarginal på 1,5% gör företaget känsligt för prispress och kostnadsökningar

Möjligheter

  • Kraftig omsättningstillväxt på 71,4% till 4 954 685 SEK visar stark marknadsposition och tillväxtpotential
  • Resultatförbättring från förlust till vinst på 74 708 SEK indikerar förbättrad operativ effektivitet
  • Branschen inom skogsvård och skogsbruk har goda långsiktiga utsikter i Sverige med ökad efterfrågan på trävaror

Trendanalys

Företaget visar starka förbättringstrender i omsättning (+71,4%), resultat (+315,9%) och eget kapital (+7,7%), men en negativ trend i tillgångar (-4,1%). Den övergripande trenden är positiv med fokus på tillväxt, men med strukturella utmaningar i balansräkningen.