257 235 SEK
Omsättning
▼ 48,6%
118 832 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 61,5%
89,5%
Soliditet
Mycket God
46,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-28

Substansvärdering

Tillgångar:378 018 SEK
Skulder:-39 733 SEK
Substansvärde:338 285 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande nedgång under det senaste räkenskapsåret med kraftiga minskningar inom samtliga nyckeltal. Trots den höga soliditeten och vinstmarginalen indikerar de negativa tillväxtsiffrorna på -48,6% i omsättning och -61,5% i resultat en allvarlig försämring av verksamheten. Företaget, som är registrerat sedan 2016, verkar inte vara ett nytt bolag utan snarare ett etablerat företag som genomgår en markant nedgång eller omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Aktiebolaget bedriver verksamhet inom arkitektur, konstruktion, trädgård och inredning inom byggbranschen, samt handel med värdepapper. Denna typ av verksamhet är ofta konjunkturkänslig och kan påverkas av fluktuationer i byggsektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 308 336 SEK till 118 832 SEK, en minskning med 189 504 SEK. Denna försämring följer omsättningsminskningen men med en något högre procentsats på 61,5%.

Soliditet: Soliditeten på 89,5% är mycket hög och visar att företaget är lågt belånat. Detta ger en viss finansiell styrka att hantera nedgångar, men den höga andelen eget kapital kan också indikera en ineffektiv kapitalanvändning.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 394 726 SEK till 338 285 SEK, en nedgång på 56 441 SEK. Denna minskning beror främst på det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 731 765 SEK till 257 235 SEK, en minskning med 474 530 SEK eller 64,8%. Detta indikerar en betydande nedgång i försäljningsvolym eller avslutade projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 474 530 SEK vilket hotar företagets lönsamhet och långsiktiga överlevnad.
  • Resultatminskning med 189 504 SEK minskar möjligheterna till framtida investeringar och utdelning.
  • Minskande tillgångar från 503 632 SEK till 378 018 SEK kan indikera nedläggning av verksamhetsområden eller försäljning av tillgångar.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 89,5% ger ett starkt skydd mot obetalningsrisk och möjlighet till framtida finansiering.
  • Hög vinstmarginal på 46,2% visar att företaget fortfarande är effektivt i sin kärnverksamhet när omsättningen är tillräcklig.
  • Det låga skuldsättningsgraden ger utrymme för att ta lån för att finansiera en eventuell återhämtning eller satsning på nya marknader.

Trendanalys

Alla tillväxtnyckeltal visar kraftig försämring: omsättning (-48,6%), resultat (-61,5%), eget kapital (-14,3%) och tillgångar (-24,9%). Denna konsekventa negativa trend över samtliga områden indikerar strukturella problem snarare än tillfälliga fluktuationer. Företaget behöver adressera orsakerna till denna nedgång för att vända trenden.