14 117 000 SEK
Omsättning
▲ 11,9%
1 349 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 95,2%
70,2%
Soliditet
Mycket God
10,4%
Vinstmarginal
Hög
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-14

Substansvärdering

Tillgångar:5 445 274 SEK
Skulder:-1 345 394 SEK
Substansvärde:2 756 880 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt i lönsamhet och eget kapital, trots en liten minskning i totala tillgångar. Den exceptionellt höga resultattillväxten på 95,2% indikerar effektiviseringsåtgärder och förbättrad lönsamhet. Den höga soliditeten på över 70% ger företaget god finansiell stabilitet och handlingsfrihet. Ökningen i eget kapital med 578 494 SEK visar på en stark kapitalbildningsförmåga.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom svets, reparation, installation och service av kompressorer, lantbruksmaskiner, skogsmaskiner och återvinningssystem samt innovativ utveckling inom hydraulik och mekanisk utverkning. Den breda verksamhetsprofilen med både service och produktutveckling för industriella och privata kunder ger en diversifierad kundbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 691 000 SEK till 1 349 000 SEK, vilket indikerar betydande förbättringar i lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 70,2% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt, vilket ger företaget mycket god kreditvärdighet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 178 386 SEK till 2 756 880 SEK, en ökning med 578 494 SEK som huvudsakligen kommer från årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 12 615 503 SEK till 14 311 953 SEK, en tillväxt på 11,9% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling i en mogen marknad.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 2,3% från 5 572 589 SEK till 5 445 274 SEK vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar
  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 95,2% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Beroende av kapitalintensiva maskiner och utrustning kan kräva kontinuerliga investeringar

Möjligheter

  • Stark vinstmarginal på 10,4% klassificerad som hög ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Den höga soliditeten på 70,2% ger utmärkta förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov
  • Bred verksamhetsprofil med både service och produktutveckling minskar beroendet av enskilda marknadssegment
  • Innovativ utveckling inom hydraulik och mekanisk utrustning kan skapa konkurrensfördelar på lång sikt

Trendanalys

Företaget befinner sig i en stark tillväxtfas med förbättringar inom alla nyckeltal utom tillgångar. Den kombinerade omsättningstillväxten på 11,9% och resultattillväxten på 95,2% indikerar både volymtillväxt och förbättrad lönsamhet. Den negativa tillgångstillväxten på -2,3% kan tyda på effektivisering snarare än stagnation, eftersom resultatet samtidigt förbättras markant.