15 768 000 SEK
Omsättning
▼ 51,2%
313 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 53,4%
30,6%
Soliditet
God
2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 636 626 SEK
Skulder:-2 525 420 SEK
Substansvärde:1 111 206 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under året slutfört byggnation av tre vindslägenheter på Ringvägen 161 (Rovan 9).

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har under året slutfört byggnation av tre vindslägenheter på Ringvägen 161 (Rovan 9), vilket förklarar en del av den återstående omsättningen trots den generella nedgången.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en starkt negativ utveckling med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat, vilket tyder på en betydande försämring i den operativa verksamheten. Den positiva utvecklingen i eget kapital är en ljuspunkt men räcker inte för att motverka den övergripande negativa trenden. Företaget verkar befinna sig i en omställningsfas med minskad verksamhetsvolym, vilket också speglas i den halverade balansomslutningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet, med säte i Stockholms län. Den specifika informationen om slutförd byggnation av tre vindslägenheter indikerar att bolaget är verksamt inom bostadsbyggande, en sektor som är känslig för konjunktursvängningar och projektbaserad omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades från 672 000 SEK till 313 000 SEK, en minskning på 359 000 SEK eller 53,4%. Den procentuellt något större resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen tyder på minskad lönsamhet i den kvarvarande verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 30,6% är acceptabel för ett byggföretag och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur trots de operativa utmaningarna. Detta ger ett visst skydd mot kreditrisker.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 890 678 SEK till 1 111 206 SEK, en förbättring på 220 528 SEK eller 24,8%. Denna ökning kan delvis förklaras av årets vinst på 313 000 SEK, vilket tyder på att andra faktorer också påverkat kapitalutvecklingen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 32 307 096 SEK till 15 768 179 SEK, en nedgång på 16 538 917 SEK eller 51,2%. Detta indikerar en betydande minskning av byggvolym eller färre pågående projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 51,2% visar på betydande förlust av verksamhetsvolym eller projekt.
  • Resultatnedgång på 53,4% indikerar minskad lönsamhet utöver den lägre omsättningen.
  • Tillgångarna har halverats från 7 142 130 SEK till 3 636 626 SEK, vilket kan tyda på avyttringar eller avslutade projekt utan ersättande nyinvesteringar.
  • Den låga vinstmarginalen på 2,0% ger litet utrymme för oförutsedda kostnader eller prispress.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 24,8% till 1 111 206 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.
  • Soliditeten på 30,6% ger ett stabilt fundament för framtida investeringar och verksamhetsutveckling.
  • Slutförandet av vindslägenhetsprojektet visar att företaget fortfarande har kapacitet att genomföra byggprojekt.
  • Den minskade balansomslutningen kan indikera en effektivisering eller omstrukturering som kan ge bättre lönsamhet framöver.