2 227 000 SEK
Omsättning
▲ 4,1%
1 448 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 34,8%
74%
Soliditet
Mycket God
60,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 297 377 SEK
Skulder:-739 467 SEK
Substansvärde:1 988 190 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 60,9% kombinerat med en soliditet på 74,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den kraftiga tillväxten i resultat (+34,8%) och eget kapital (+65,7%) visar att företaget inte bara ökar sin omsättning utan också förbättrar sin lönsamhet och finansiella styrka avsevärt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom produktion och handel av charkuteri- och viltprodukter, kombinerat med turism, guidning och föredrag om samer och renar samt renskötsel. Verksamheten inkluderar även administrativa tjänster inom slaktredovisning samt underhållsservice och byggnation av viltstängsel. Denna unika kombination av traditionell renskötsel, turism och livsmedelsproduktion tyder på en nischad verksamhet med potentiellt höga marginaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 1 074 000 SEK till 1 448 000 SEK, en ökning med 374 000 SEK eller 34,8%, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 74,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 199 730 SEK till 1 988 190 SEK, en tillväxt på 65,7%, vilket främst kan tillskrivas det starka resultatet och eventuell reinvestering av vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 144 696 SEK till 2 377 863 SEK, en tillväxt på 4,1% som visar en stabil utveckling av försäljningen.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är koncentrerad till en specifik nisch (renskötsel och samisk kultur) vilket kan medföra säsongsbetonade variationer och sårbarhet för externa faktorer som klimatförändringar eller förändringar i turistnäringen
  • Den höga tillväxttakten i tillgångar (+58,0%) kan innebära utmaningar i kapacitetsutnyttjande och investeringsavkastning på sikt

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 60,9% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Den unika kombinationen av traditionell renskötsel, livsmedelsproduktion och kulturell turism skapar en stark position på en nischad marknad med begränsad konkurrens
  • Den starka kapitaltillväxten på 65,7% ger goda förutsättningar för att expandera verksamheten eller investera i nya områden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättningstillväxt (+4,1%), resultattillväxt (+34,8%), eget kapital tillväxt (+65,7%) och tillgångstillväxt (+58,0%). Denna konsekventa förbättring över samtliga områden indikerar ett företag i stark expansion med god operativ styrning och finansiell disciplin.