1 605 000 SEK
Omsättning
▼ 5,7%
878 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 21,5%
79%
Soliditet
Mycket God
54,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
814 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-03

Substansvärdering

Tillgångar:1 357 120 SEK
Skulder:-227 653 SEK
Substansvärde:864 467 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med minskning inom samtliga nyckeltal. Trots en mycket hög vinstmarginal på 54,7% har både omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar minskat betydligt jämfört med föregående år. Den höga soliditeten på 79,0% ger viss finansiell stabilitet, men den snabba kapitalförbrukningen och resultatnedgången indikerar allvarliga utmaningar. Företaget verkar befinna sig i en fas av avveckling eller kraftig nedskalning snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom VVS-branschen med tjänster som injusteringar av värmesystem, CE-märkningar, kalkyleringar samt köp, försäljning och installationer av VVS-produkter. Med säte i Nordanstig och registrerat sedan 2014 är detta ett etablerat företag som nu visar tecken på nedgång snarare än ett nyetablerat företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 1 118 000 SEK till 878 000 SEK, en minskning med 240 000 SEK eller -21,5%. Trots den höga vinstmarginalen har lönsamheten försämrats avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 79,0% är mycket hög och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger en buffert mot kriser trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 082 838 SEK till 864 467 SEK, en nedgång med 218 371 SEK eller -20,2%. Detta beror främst på det sämre resultatet och eventuella utdelningar eller förluster.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 748 024 SEK till 1 605 389 SEK, en nedgång med 142 635 SEK eller -5,7%. Detta indikerar minskad verksamhetsvolym eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättning med 142 635 SEK kan leda till ytterligare resultatförsämring
  • Kraftig resultatnedgång med 240 000 SEK på ett år hotar företagets långsiktiga överlevnad
  • Minskande eget kapital med 218 371 SEK begränsar investeringsmöjligheter och tillväxtpotential
  • Nedgång i tillgångar med 412 958 SEK kan indikera avveckling av verksamheten

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 54,7% visar att kvarvarande verksamhet är extremt lönsam
  • Hög soliditet på 79,0% ger god finansiell stabilitet och motståndskraft mot kriser
  • Etablerat företag sedan 2014 med specialistkompetens inom VVS-branschen
  • Befintlig kundbas och specialisttjänster kan utgöra grund för en turnaround

Trendanalys

Företaget visade en stark tillväxtfas under 2021-2023 med stadigt stigande omsättning, resultat och eget kapital. År 2024 innebar dock en tydlig vändning med nedgång i samtliga nyckeltal: omsättningen sjönk, resultatet föll kraftigt och eget kapital minskade avsevärt. Trots att soliditeten fortfarande är hög har den börjat sjunka, och den dramatiska nedgången i vinstmarginal från över 80% till 54,7% tyder på allvarlig lönsamhetsförsämring. Trenderna pekar på att företaget har passerat en tillväxttopp och nu står inför utmaningar, vilket kan tyda på antingen ökad konkurrens, högre kostnader eller sämre efterfrågan. Framtiden ser osäker ut med risk för ytterligare försämring om inte lönsamheten kan vändas.