13 094 832 SEK
Omsättning
▲ 6,5%
2 859 529 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 34,7%
82,2%
Soliditet
Mycket God
21,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:21 577 164 SEK
Skulder:-2 435 110 SEK
Substansvärde:12 299 973 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande lönsamhet och soliditet. Alla nyckeltal pekar på en positiv trend med betydande förbättringar både i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 21,8% och soliditeten på 82,2% indikerar ett mycket hälsosamt företag med god finansiell styrka. Resultattillväxten på +34,7% är särskilt anmärkningsvärd och visar på effektivitet i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver åkeriverksamhet, vilket innebär transporter och logistiktjänster. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av investeringar i fordonspark och infrastruktur, vilket gör den höga soliditeten särskilt imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 2 123 338 SEK till 2 859 529 SEK, en ökning med 736 191 SEK eller 34,7%, vilket indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 82,2% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital växte från 11 569 526 SEK till 12 299 973 SEK, en ökning på 730 447 SEK eller 6,3%, vilket främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 12 306 148 SEK till 13 094 832 SEK, en tillväxt på 6,5% som visar en stabil expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Branschens känslighet för bränslepriser och transportkostnader kan påverka framtida lönsamhet
  • Konjunkturkänslig verksamhet som kan påverkas av ekonomiska nedgångar och minskad transportefterfrågan

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet ger utrymme för investeringar i modernare fordonspark eller verksamhetsexpansion
  • Exceptionell vinstmarginal på 21,8% ger stark konkurrensfördel och finansiell kapacitet för framtida tillväxt
  • Stadig omsättningstillväxt på 6,5% visar på hållbar affärsutveckling och marknadsposition

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+6,5%), resultat (+34,7%), eget kapital (+6,3%) och tillgångar (+11,3%). Den samlade bilden är ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och expanderande verksamhet.