553 000 SEK
Omsättning
▲ 10,6%
74 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 32,1%
55,8%
Soliditet
Mycket God
13,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:229 518 SEK
Skulder:-101 386 SEK
Substansvärde:128 132 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Den dubbla tillgångstillväxten på 109% kombinerat med en hög vinstmarginal på 13,5% och soliditet på 55,8% indikerar ett välskött företag i en accelererande tillväxtfas. Företaget har effektivt omvandlat ökad omsättning till lönsamhet och stärkt sin balansräkning avsevärt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver undervisning och instruktion inom yoga, meditation, musikterapi, mindfulness, mental träning och stresshantering. Denna typ av verksamhet är ofta tjänstebaserad med relativt låga kapitalkrav, vilket stämmer väl med den höga soliditeten och snabba tillväxten som observeras.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 56 000 SEK till 74 000 SEK, en ökning med 32,1% som indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 55,8% är mycket stark och indikerar att företaget har låg belåning och god finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 69 028 SEK till 128 132 SEK, en ökning med 85,6% som främst drivs av årets starka resultat och visar en betydligt stärkt balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 499 990 SEK till 552 901 SEK, en tillväxt på 10,6% som visar en stabil kundbas och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan ställa höga krav på kapacitet och kvalitet för att upprätthålla den höga vinstmarginalen
  • Verksamheten är konjunkturkänslig och efterfrågan på wellness-tjänster kan minska vid ekonomisk nedgång
  • Den begränsade omsättningsstorleken på 552 901 SEK gör företaget sårbart för plötsliga förändringar i kundbeteende

Möjligheter

  • Den exceptionella tillgångstillväxten på 109% visar stor expansionspotential och möjlighet till ytterligare marknadsandelsökning
  • Hög vinstmarginal på 13,5% ger goda förutsättningar för att reinvestera vinster i verksamhetens utveckling
  • Stark soliditet på 55,8% ger utrymme för strategiska investeringar och expansion utan extern finansiering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+10,6%), resultattillväxt (+32,1%), eget kapital tillväxt (+85,6%) och tillgångstillväxt (+109,2%). Denna konsekventa förbättring över alla områden indikerar ett välskött företag i en accelererande tillväxtfas med god operativ effektivitet.