1 260 000 SEK
Omsättning
▲ 3%
244 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 34,9%
44%
Soliditet
Mycket God
19,4%
Vinstmarginal
Hög
190 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-14

Substansvärdering

Tillgångar:565 012 SEK
Skulder:-314 823 SEK
Substansvärde:250 189 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en marginell omsättningsökning men samtidigt en betydande försämring av lönsamhet och finansiell styrka. Den höga vinstmarginalen på 19,4% indikerar fortfarande god lönsamhet per omsatt krona, men den kraftiga resultatnedgången med 34,9% och den negativa utvecklingen i eget kapital och tillgångar pekar på strukturella utmaningar. Företaget verkar befinna sig i en fas av omställning eller nedskalning trots sin etablering 2016.

Företagsbeskrivning

Företaget är en IT-konsultverksamhet som arbetar med utveckling, försäljning, förvaltning och service av IT-relaterade produkter och tjänster, med inriktning mot programmering, verksamhetsutveckling och utbildning. Verksamheten bedrivs från Linköping och kräver typiskt sett kompetensbaserad personal och kontinuerlig förnyelse för att vara konkurrenskraftig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade kraftigt från 375 000 SEK till 244 000 SEK (-34,9%), vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler trots den något högre omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 44,0% är acceptabel och visar att företaget fortfarande har en god balans mellan eget kapital och skulder, men trenden är negativ jämfört med föregående år.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 346 887 SEK till 250 189 SEK (-27,9%), vilket främst beror på det sämre årets resultat och eventuella utdelningar eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 1 222 949 SEK till 1 259 872 SEK (+3,0%), vilket visar en viss verksamhetsstabilitet men begränsad tillväxt i en bransch som normalt har högre tillväxtpotential.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång med 34,9% från 375 000 SEK till 244 000 SEK pekar på lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital med 27,9% från 346 887 SEK till 250 189 SEK försämrar den finansiella stabiliteten
  • Nedgång i totala tillgångar med 15,7% från 669 891 SEK till 565 012 SEK kan indikera nedskalning eller förlust av tillgångar

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 19,4% visar att företaget fortfarande har god lönsamhet på sina uppdrag
  • Marginell omsättningsökning på 3,0% till 1 259 872 SEK visar att kundbasen är intakt
  • Acceptabel soliditet på 44,0% ger utrymme för framtida investeringar om trenden vänder