22 015 720 SEK
Omsättning
▲ 11,1%
917 441 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 63,2%
78%
Soliditet
Mycket God
4,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 573 993 SEK
Skulder:-866 681 SEK
Substansvärde:3 067 312 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men kraftigt sjunkande lönsamhet. Den höga soliditeten ger finansiell stabilitet, men den dramatiska resultatminskningen på -63,2% tillsammans med en minskning av tillgångarna med -36,4% tyder på att företaget genomgår en omställningsfas. Det kan röra sig om investeringar, omstrukturering eller förändrade förhållanden i branschen som påverkat lönsamheten tillfälligt.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett entreprenad- och konsultföretag inom byggsektorn med specialisering på fönsterbyte. Det verkar främst i Stockholmsregionen mot privata fastighetsägare, allmännyttan och bostadsrättsföreningar. Med endast 3 anställda och användning av underentreprenörer är det en smidig organisation som anpassar sin kapacitet efter efterfrågan, vilket är typiskt för branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 2 491 212 SEK till 917 441 SEK, en minskning på 63,2%. Denna kraftiga nedgång i vinst, trots högre omsättning, tyder på betydligt lägre marginaler eller högre kostnader under året.

Soliditet: En soliditet på 78,0% är exceptionellt starkt och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger en mycket god buffert mot ekonomiska nedgångar och underlättar för att ta lån om så behövs.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 370 700 SEK till 3 067 312 SEK, en tillväxt på 29,4%. Denna förbättring beror sannolikt på att vinsten för året, trots att den var lägre, har bibehållits i företaget och inte utdelats.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 19 263 763 SEK till 22 029 246 SEK, en positiv tillväxt på 11,1%. Detta indikerar att företaget lyckas öka sin försäljning och ta sig in på nya marknader eller behålla befintliga kunder.

Huvudrisker

  • Den kraftiga resultatnedgången på -63,2% är en stor risk och indikerar potentiella problem med lönsamheten eller ökade kostnader.
  • Minskande tillgångar med 2 612 344 SEK (från 7 186 337 SEK till 4 573 993 SEK) kan tyda på att företaget sålt av tillgångar eller har problem med kundfordringar.
  • Den låga vinstmarginalen på 4,2% gör företaget sårbart för ytterligare kostnadsökningar eller pristryck från konkurrenter.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 11,1% visar att det finns efterfrågan på företagets tjänster och en potential för framtida expansion.
  • Mycket hög soliditet på 78,0% ger utrymme för strategiska investeringar eller att ta sig an större projekt utan att äventyra den finansiella stabiliteten.
  • Tillväxten av eget kapital med 696 612 SEK stärker företagets balansräkning och ger en god grund för framtida verksamhet.