16 845 000 SEK
Omsättning
▲ 19,3%
5 912 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 58,8%
76%
Soliditet
Mycket God
34,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-13

Substansvärdering

Tillgångar:15 534 964 SEK
Skulder:-2 874 387 SEK
Substansvärde:9 045 263 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Inspectis AB visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt och lönsamhet. Företaget kombinerar hög omsättningstillväxt på 19,3% med en betydligt högre resultattillväxt på 58,8%, vilket indikerar förbättrad effektivitet och skalbarhet. Den mycket höga vinstmarginalen på 34,5% och soliditeten på 76,0% placerar företaget i en mycket stark finansiell position. Tillväxten i eget kapital på 69,6% och tillgångstillväxt på 51,3% visar att företaget både genererar avkastning och investerar i framtiden. Detta är ett moget men fortfarande snabbväxande företag med starka fundament.

Företagsbeskrivning

Inspectis AB är en tillverkare av optiska avsyningssystem och digitala mikroskop med 4K-teknik, specialiserad på kapilläroskopi. Företaget utvecklar och tillverkar sina produkter i egna lokaler i Kista/Stockholm och har ISO 9001 och ISO 13485-certifiering för medicintekniska produkter. Verksamheten riktar sig till företag och institutioner globalt via ett nätverk av återförsäljare. Den tekniska kompetensen och produktutvecklingen är centrala för företagets framgång.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 3 722 000 SEK till 5 912 000 SEK, en ökning på 2 190 000 SEK eller 58,8%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 76,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger finansiell stabilitet och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 5 332 868 SEK till 9 045 263 SEK, en tillväxt på 3 712 395 SEK eller 69,6%. Denna starka ökning beror främst på återinvesterat resultat och stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 14 623 376 SEK till 17 132 331 SEK, en tillväxt på 2 508 955 SEK eller 19,3%. Denna starka tillväxt beror på ökad efterfrågan, nya produktlanseringar och utbyggt återförsäljarnätverk.

Huvudrisker

  • Företagets starka tillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Beroendet av återförsäljarnätverk kan skapa sårbarhet i distributionskedjan
  • Hög teknisk specialisering kräver kontinuerlig forskning och utveckling för att behålla konkurrensfördelar

Möjligheter

  • Global marknadsexpansion genom utbyggt återförsäljarnätverk erbjuder betydande tillväxtpotential
  • Fortsatt produktinnovation inom 4K-teknik och kapilläroskopi kan skapa nya marknader
  • Mycket hög vinstmarginal ger möjlighet till aggressiv investering i tillväxt
  • ISO 13485-certifiering öppnar dörrar till den medicintekniska marknaden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättningstillväxt (+19,3%), resultattillväxt (+58,8%), eget kapital tillväxt (+69,6%) och tillgångstillväxt (+51,3%). Trenderna indikerar ett företag i accelererande tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning. Den högre tillväxten i resultat jämfört med omsättning visar ökad effektivitet och skalbarhet i verksamheten.