991 747 SEK
Omsättning
▼ 67,5%
139 753 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 69,3%
36,4%
Soliditet
God
13,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 390 802 SEK
Skulder:-5 338 655 SEK
Substansvärde:3 052 147 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig polariserad utveckling med kraftiga nedgångar i rörelseprestation men samtidigt stark balansräkningsutveckling. Den dramatiska omsättningsminskningen på 67,5% och resultatnedgång på 69,3% indikerar allvarliga utmaningar i kärnverksamheten. Samtidigt visar tillgångstillväxt på 27,3% och ökning av eget kapital att företaget har genomfört betydande investeringar eller förvärv som ännu inte genererat intäkter. Den höga vinstmarginalen trots minskad omsättning tyder på kostnadseffektivitet, men företaget befinner sig i en omställningsfas där tidigare investeringar ännu inte bär frukt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver forskning, utveckling och leverans av mobila kommunikationslösningar för industriella applikationer samt förvaltning av näringsfastigheter. Den dubbla verksamhetsprofilen kan förklara den starka tillgångstillväxten (fastighetsinvesteringar) samtidigt som den tekniska verksamheten uppvisar minskad omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 455 159 SEK till 139 753 SEK, en minskning på 315 406 SEK eller 69,3%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen upprätthåller företaget en positiv lönsamhet, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 36,4% är acceptabel och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med god förmåga att absorbera förluster. Detta är en styrka trots de operativa utmaningarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 941 564 SEK till 3 052 147 SEK, en ökning på 110 583 SEK eller 3,8%. Denna ökning kommer främst från årets resultat på 139 753 SEK, vilket indikerar att företaget antingen har utdelat eller haft andra mindre avdrag.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade dramatiskt från 3 052 772 SEK till 1 032 221 SEK, en nedgång på 2 020 551 SEK eller 67,5%. Detta indikerar antingen förlust av större kunder, avslutade projekt eller en strategisk omorientering.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 67,5% riskerar att påverka företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter
  • Resultatminskning på 69,3% trots investeringar i tillgångar indikerar att kapitalet inte genererar avkastning som förväntat
  • Stora tillgångsinvesteringar på totalt 8 390 802 SEK kräver avkastning för att motivera kapitalanvändningen

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 13,5% visar att företaget kan vara lönsamt även vid lägre omsättningsnivåer
  • Tillgångstillväxt på 27,3% till 8 390 802 SEK kan ge grund för framtida intäktsgenerering när investeringarna mogna
  • Soliditet på 36,4% ger finansiell stabilitet och möjlighet till ytterligare finansiering vid behov