2 366 293 SEK
Omsättning
▼ 6,8%
883 306 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 1,4%
73,1%
Soliditet
Mycket God
37,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-29

Substansvärdering

Tillgångar:1 746 606 SEK
Skulder:-377 400 SEK
Substansvärde:921 926 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men negativa tillväxttrender i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 37.0% och soliditeten på 73.1% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god förmåga att generera vinst. Trots minskad omsättning har företaget lyckats bibehålla en hög lönsamhet, vilket tyder på effektiv kostnadskontroll eller förändrad verksamhetsmodell. Den kraftiga tillväxten i eget kapital och tillgångar visar att företaget ackumulerar resurser och stärker sin balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT och därmed förenliga tjänster med säte i Grums. Som IT-konsultföretag är det typiskt att ha höga lönsamhetsmarginaler på grund av låga kapitalkrav och personalintensiv verksamhet. Den höga soliditeten är vanlig i branschen där immateriella tillgångar och kundfordringar dominerar balansräkningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade marginellt från 896 198 SEK till 883 306 SEK, en nedgång på 12 892 SEK eller -1.4%. Trots lägre omsättning har företaget lyckats bibehålla en mycket hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 73.1% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låg belåning. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 610 112 SEK till 921 926 SEK, en ökning med 311 814 SEK eller +51.1%. Denna betydande förbättring beror sannolikt på att årets vinst har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 554 633 SEK till 2 384 158 SEK, en nedgång på 170 475 SEK eller -6.8%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller strategisk omprioritering.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på -6.8% kan indikera konkurrensproblem eller minskad marknadsandel
  • Resultatet sjönk trots mycket hög vinstmarginal, vilket väcker frågor om framtida tillväxtpotential
  • Beroendet av ett begränsat antal kunder eller projekt kan vara en risk vid omsättningsminskning

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 73.1% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 37.0% visar på effektiv verksamhet och prissättningskraft
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 311 814 SEK ger resurser för framtida satsningar
  • Tillgångstillväxt på +58.9% till 1 746 606 SEK indikerar investeringar i framtida verksamhet

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i omsättning (-6.8%) och resultat (-1.4%) men starka positiva trender i eget kapital (+51.1%) och tillgångar (+58.9%). Denna kombination tyder på ett företag som genomgår en omvandling där fokus kan ha flyttats från omsättningstillväxt till lönsamhet och kapitalackumulering. Den mycket höga vinstmarginalen och soliditeten pekar på ett finansiellt starkt företag som kan ha valt att prioritera kvalitet framför kvantitet i sin verksamhet.