2 987 000 SEK
Omsättning
▲ 11,1%
408 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,6%
75,8%
Soliditet
Mycket God
13,7%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-13

Substansvärdering

Tillgångar:1 806 329 SEK
Skulder:-437 422 SEK
Substansvärde:1 368 907 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande resultatutveckling. Omsättningen har ökat med 11.1% till 2 987 475 SEK, vilket indikerar god försäljningsutveckling, medan resultatet samtidigt har minskat med 20.6% till 408 000 SEK. Den höga soliditeten på 75.8% och det starka eget kapital på 1 368 907 SEK ger företaget god finansiell stabilitet, men den fallande vinstmarginalen från 19.1% till 13.7% pekar på ökade kostnader eller prispress.

Företagsbeskrivning

Företaget driver butiksverksamhet med försäljning av dam- och herrkläder i Örnsköldsviks kommun. Detta är en bransch med konjunkturkänslighet och konkurrens, vilket gör vinstmarginalen extra viktig. Företaget är etablerat sedan 2015 och är således inte ett nytt företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 514 000 SEK till 408 000 SEK, en minskning på 106 000 SEK eller 20.6%. Denna nedgång, trots högre omsättning, tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna.

Soliditet: En soliditet på 75.8% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Det betyder att företaget är mycket självfinansierat och har låg belåningsgrad, vilket ger stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 248 794 SEK till 1 368 907 SEK, en förbättring på 120 113 SEK eller 9.6%. Denna tillväxt beror främst på att årets resultat (408 000 SEK) lades till i kapitalet, vilket kompenserar för eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 697 955 SEK till 2 987 475 SEK, en positiv tillväxt på 289 520 SEK eller 11.1%. Detta visar på en god försäljningsutveckling och att företaget lyckats växa.

Huvudrisker

  • Den kraftiga resultatminskningen på 20.6% är en stor risk och indikerar att kostnadskontrollen har försämrats.
  • Den fallande vinstmarginalen på 13.7% (ned från 19.1%) visar på ökad prispress eller högre driftskostnader, vilket kan hota lönsamheten långsiktigt.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 11.1% visar att företaget har en attraktiv produktportfölj och god marknadsposition.
  • Den mycket höga soliditeten på 75.8% ger företaget utrymme att investera i tillväxt eller klara av perioder med sämre lönsamhet utan att ta på sig skulder.
  • Tillgångarna har ökat till 1 806 329 SEK, vilket kan indikera investeringar i lager eller butik som kan bära framtida tillväxt.