52 213 SEK
Omsättning
▼ 82,3%
32 545 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 79,4%
85%
Soliditet
Mycket God
62,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
120 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-02-13

Substansvärdering

Tillgångar:294 261 SEK
Skulder:-27 548 SEK
Substansvärde:186 671 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket oroande utveckling med kraftigt fallande omsättning och resultat, men samtidigt en stark soliditet och positiv kapitaltillväxt. Den extremt höga vinstmarginalen på 62,3% tyder på att företaget kan ha genomgått en betydande omsättningsnedgång samtidigt som kostnaderna har reducerats dramatiskt. Situationen pekar mot ett företag som genomgår en omstrukturering eller har avvecklat delar av sin verksamhet, men som fortfarande behåller finansiell stabilitet tack vare starkt eget kapital.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Borås kommun och verkar ha etablerats 2018. Den specifika verksamheten är inte angiven i datan, men den extremt höga vinstmarginalen och den kraftiga omsättningsnedgången kan tyda på en tjänste- eller konsultverksamhet där omsättningen kan variera kraftigt mellan perioder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat från 158 330 SEK till 32 545 SEK, en nedgång på 79,4%. Trots den kraftiga nedgången ligger företaget fortfarande med vinst, vilket är positivt i förhållande till den låga omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 85,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger finansiell stabilitet trots den kraftiga omsättningsnedgången.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 171 443 SEK till 186 671 SEK, en tillväxt på 8,9%. Denna ökning beror sannolikt på att vinsten har tillförts det egna kapitalet trots den minskade verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat dramatiskt från 294 910 SEK till 52 213 SEK, en nedgång på 82,3%. Detta indikerar en betydande reducering i verksamhetsvolym eller att större projekt har avslutats utan ersättande intäkter.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 82,3% från 294 910 SEK till 52 213 SEK riskerar att på sikt underminera företagets lönsamhet
  • Resultatnedgång på 79,4% från 158 330 SEK till 32 545 SEK visar på minskad verksamhetsprofitabilitet
  • Tillgångsminskning på 6,2% kan indikera nedskärningar i verksamheten som kan begränsa framtida tillväxtpotential

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 85,0% ger ett starkt finansiellt skydd och möjligheter till investeringar
  • Mycket hög vinstmarginal på 62,3% visar att företaget kan vara effektivt och lönsamt även vid låg omsättning
  • Eget kapitaltillväxt på 8,9% till 186 671 SEK visar på fortsatt kapitaluppbyggnad trots utmaningar

Trendanalys

Företaget visar en starkt negativ trend i omsättning (-82,3%) och resultat (-79,4%), men positiv trend i eget kapital (+8,9%). Den extremt höga soliditeten och vinstmarginalen samt registreringsår 2018 tyder på ett etablerat företag som genomgår en betydande omstrukturering eller verksamhetsnedskärning snarare än ett nyetablerat företag.