843 000 SEK
Omsättning
▼ 42,9%
258 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 44,9%
93%
Soliditet
Mycket God
30,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-20

Substansvärdering

Tillgångar:1 034 305 SEK
Skulder:-75 661 SEK
Substansvärde:958 644 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med mycket starka lönsamhets- och soliditetsnyckeltal men samtidigt kraftiga nedgångar i omsättning och resultat. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 30,6% och soliditeten på 93,0% indikerar ett mycket effektivt och skuldfritt företag, men den dramatiska omsättningsminskningen med 42,9% tyder på allvarliga utmaningar i försäljningen eller en medveten nedskalning av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver service och underhåll av fastigheter med inriktning på spolningsarbeten av avloppsledningar. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kan vara cyklisk, vilket kan förklara delar av den kraftiga omsättningsminskningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 468 000 SEK till 258 000 SEK, en minskning med 210 000 SEK eller 44,9%. Trots den stora omsättningsminskningen lyckades bolaget behålla en mycket hög lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 93,0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger en mycket stark finansiell stabilitet och låg insolvensrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 841 113 SEK till 958 644 SEK, en förbättring med 117 531 SEK eller 14,0%. Denna ökning beror helt på att årets resultat på 258 000 SEK tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 476 600 SEK till 842 905 SEK, en nedgång med 633 695 SEK eller 42,9%. Detta är en mycket betydande minskning som indikerar färre projekt eller kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 42,9% från 1 476 600 SEK till 842 905 SEK utgör den främsta risken för företagets framtida överlevnad
  • Minskande tillgångar från 1 431 891 SEK till 1 034 305 SEK kan indikera nedmontering av verksamheten eller försäljning av tillgångar
  • Beroende av ett fåtal storkunder eller projekt kan vara en underliggande orsak till den dramatiska omsättningsminskningen

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 30,6% visar på mycket effektiv verksamhet och god kostnadskontroll
  • Mycket hög soliditet på 93,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan att ta på sig skulder
  • Stark kassaposition genom den höga soliditeten ger möjlighet att överleva perioder med låg omsättning