1 347 718 SEK
Omsättning
▼ 11,4%
207 673 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 23%
90,4%
Soliditet
Mycket God
15,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 037 031 SEK
Skulder:-99 836 SEK
Substansvärde:937 195 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga motgångar i rörelseprestanda men starka indikatorer på finansiell stabilitet. Trots en minskning av både omsättning och resultat med över 10% respektive 23%, har företaget lyckats stärka sin balansräkning avsevärt med en ökning av eget kapital på 21,4% och tillgångar på 11,5%. Den exceptionellt höga soliditeten på 90,4% indikerar ett mycket lågt skuldsättningsgrad och god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar. Den höga vinstmarginalen på 15,4%, trots lägre omsättning, visar på god kostnadskontroll och effektivitet. Sammantaget befinner sig företaget i en position där det klarar av en period av lägre intäkter utan att äventyra sin finansiella hälsa, vilket tyder på en moget hanterat företag som kan vara i en omställningsfas.

Företagsbeskrivning

Baserat på registreringsdatumet 2021-06-11 är företaget relativt ungt, men har ändå hunnit etablera en verksamhet. Den specifika verksamhetsbeskrivningen saknas i den tillhandahållna datan, vilket begränsar möjligheten att koppla siffrorna till branschspecifika förhållanden. De finansiella nyckeltalen tyder dock på en verksamhet som inte är kapitalintensiv och som kan generera goda vinstmarginaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 269 831 SEK till 207 673 SEK, en minskning på 62 158 SEK eller 23,0%. Den procentuellt större minskningen i resultat jämfört med omsättningen antyder att företaget möjligen har haft lägre marginaler eller högre fasta kostnader under perioden.

Soliditet: En soliditet på 90,4% är exceptionellt hög och placerar företaget i en mycket stark finansiell position. Det innebär att nästan alla tillgångar är finansierade med eget kapital, vilket ger ett mycket låt finansiellt risk och stor frihet i beslutsfattande.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 772 302 SEK till 937 195 SEK, en tillväxt på 164 893 SEK. Denna starka tillväxt, som överstiger årets resultat, indikerar sannolikt att ägarna har reinvesterat en del av vinsten eller att det skett en nyemission av kapital för att stärka balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 568 150 SEK till 1 347 718 SEK, en nedgång på 220 432 SEK eller 14,1%. Detta är en betydande försämring som kan bero på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller en medveten strategi att prioritera lönsamhet framför volym.

Huvudrisker

  • Den starka nedgången i omsättning på 14,1% är en central risk och indikerar att företaget möter utmaningar med att generera intäkter.
  • Resultatet följde omsättningsnedgången och sjönk med 23,0%, vilket pekar på en försämrad lönsamhet som måste adresseras.

Möjligheter

  • Den extremt höga soliditeten på 90,4% ger ett robust skydd mot kriser och en unik möjlighet att investera i tillväxt eller förvärv utan att behöva ta på sig onödiga skulder.
  • Den höga vinstmarginalen på 15,4% visar att företaget har en lönsam affärsmodell; att återfå förlorad omsättning skulle därmed direkt öka resultatet avsevärt.
  • Den betydande tillväxten av eget kapital med 164 893 SEK ger en stark finansieringsbas för framtida satsningar.