1 032 287 SEK
Omsättning
▲ 18%
632 737 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 43,6%
78,1%
Soliditet
Mycket God
61,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-05-05

Substansvärdering

Tillgångar:1 643 196 SEK
Skulder:-317 585 SEK
Substansvärde:1 121 611 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående förbättringar på alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 61,3% och soliditeten på 78,1% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med låg belåning. Alla tillväxtnyckeltal visar kraftiga ökningar, vilket pekar på ett företag i en stark expansionsfas med god operativ effektivitet.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 1985 och verkar inom plåtarbeten, ventilationsarbeten samt industri- och takmålning med rostskyddande färg. Denna typ av specialiserade byggtjänster har tydligen visat sig mycket lönsamma med hög efterfrågan på marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 440 594 SEK till 632 737 SEK, en ökning på 43,6% som indikerar utmärkta kostnadskontroller och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 78,1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåning, vilket ger god kreditvärdighet och finansiell säkerhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 723 516 SEK till 1 121 611 SEK, en tillväxt på 55,0% som främst drivs av det starka resultatet och ger företaget finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 887 876 SEK till 1 032 287 SEK, en tillväxt på 18,0% som visar på stark marknadsposition och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisker om inte resurserna skalas upp i takt med orderstocken
  • Beroende av bygg- och industrisektorns konjunktur kan påverka framtida omsättning trots nuvarande starka siffror

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 61,3% ger utrymme för investeringar i ny utrustning och expansion
  • Stark soliditet på 78,1% möjliggör lättare tillgång till finansiering för ytterligare tillväxt
  • Resultattillväxten på 43,6% överstiger omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet och skalbarhet

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING med omsättningstillväxt +18,0%, resultattillväxt +43,6%, eget kapital tillväxt +55,0% och tillgångstillväxt +27,5%. Denna konsekventa positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar ett företag i stark expansion med god operativ styrning.