1 963 454 SEK
Omsättning
▲ 412,7%
311 457 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 55 816,8%
34,7%
Soliditet
God
15,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:782 335 SEK
Skulder:-510 494 SEK
Substansvärde:271 841 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt med en omsättningsökning på över 400% och en dramatisk förbättring från förlust till vinst. Den höga vinstmarginalen på 15,9% indikerar effektiv verksamhetsstyrning. Trots den starka lönsamheten och eget kapital-tillväxten noteras en minskning av totala tillgångar, vilket kan tyda på en omstrukturering eller effektivisering av balansräkningen. Företaget verkar ha genomgått en framgångsrik omvandling från ett tidigare svagt resultat till en lönsam verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver kemtvätt, skrädderi samt uthyrning av frack och smoking. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis investeringar i lokaler, utrustning och lager (kläder), vilket kan förklara de initiala tillgångarna. Servicebranschen är ofta priskänslig och konkurrensutsatt, vilket gör den höga vinstmarginalen anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats radikalt från en förlust på 559 SEK till en vinst på 311 457 SEK. Denna förbättring med 311 457 SEK (+55 816,8%) visar en mycket effektiv kostnadskontroll eller förbättrad prissättning i förhållande till den stora omsättningsökningen.

Soliditet: Soliditeten på 34,7% anses vara acceptabel för de flesta branscher och indikerar att företaget finansieras till en tredjedel med eget kapital. Detta ger en god finansiell stabilitet och bättre möjligheter att få kredit.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 24 441 SEK till 271 841 SEK, en tillväxt på 247 400 SEK eller 1 012,2%. Denna starka tillväxt beror främst på årets vinst som har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat dramatiskt från 382 996 SEK till 1 963 454 SEK, en ökning med 1 580 458 SEK eller 412,7%. Detta visar en mycket stark marknadsposition eller framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Tillgångarna har minskat med 216 630 SEK (-21,7%) trots stark omsättningstillväxt, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som kan påverka framtida kapacitet.
  • Den snabba tillväxten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan kräva ytterligare investeringar.
  • Branschen är konkurrensutsatt och framgången kan locka till sig nya konkurrenter.

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 412,7% visar på stark marknadsacceptans och framgångsrika affärsmodeller.
  • Mycket hög vinstmarginal på 15,9% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god lönsamhet.
  • Eget kapital-tillväxt på över 1 000% ger en stark finansiell bas för framtida investeringar och expansion.