1 265 172 SEK
Omsättning
▲ 15,1%
840 691 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 962,7%
72%
Soliditet
Mycket God
66,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
180 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-18

Substansvärdering

Tillgångar:1 552 775 SEK
Skulder:-427 933 SEK
Substansvärde:1 124 842 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med dramatiska förbättringar på alla nyckeltal. Den extremt höga vinstmarginalen på 66,5% och soliditeten på 72,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den nästan tiodubbla resultatökningen från 79 110 SEK till 840 691 SEK tillsammans med betydande tillväxt i omsättning, eget kapital och tillgångar pekar på ett företag i en mycket positiv utvecklingsfas med god finansiell hälsa.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver systemutveckling, konsultering och utbildning inom IT med fokus på mjukvara. Den höga vinstmarginalen är typisk för kunskapsintensiva IT-tjänsteföretag med låga direkta kostnader, där personalens kompetens är den främsta tillgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 79 110 SEK till 840 691 SEK, en ökning med 962,7%. Denna extremt starka lönsamhetsförbättring indikerar antingen högre priser, förbättrad effektivitet eller minskade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 72,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 637 940 SEK till 1 124 842 SEK, en tillväxt på 76,3%. Denna starka ökning beror främst på det höga årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 099 452 SEK till 1 265 172 SEK, en tillväxt på 15,1%. Detta visar en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företagets starka tillväxt kan vara svår att upprätthålla på samma nivå kommande år
  • Beroendet av nyckelkonsulter eller ett begränsat antal större kunder kan utgöra en risk om dessa försvinner
  • IT-branschens snabba förändringstakt kräver kontinuerlig kompetensutveckling

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 66,5% ger utrymme för investeringar i framtida tillväxt
  • Starka balansräkningen med 1 124 842 SEK i eget kapital möjliggör expansion utan extern finansiering
  • Den positiva trenden inom IT-sektorn ger goda förutsättningar för fortsatt tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+15,1%), resultattillväxt (+962,7%), eget kapital tillväxt (+76,3%) och tillgångstillväxt (+65,0%). Denna konsistenta positiva utveckling across all metrics indikerar ett välskött företag i stark tillväxtfas.