4 216 000 SEK
Omsättning
▲ 12,3%
1 164 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 5%
61%
Soliditet
Mycket God
27,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
940 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-04-12

Substansvärdering

Tillgångar:2 920 576 SEK
Skulder:-1 000 847 SEK
Substansvärde:1 194 729 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med starka lönsamhetsmått men oroande tendenser i balansräkningen. Den mycket höga vinstmarginalen på 27,6% och den starka soliditeten på 61% indikerar ett effektivt och stabilt företag. Omsättningen har ökat med 12,3% vilket är positivt, men resultatet har samtidigt minskat med 5% trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler. Den betydande minskningen av tillgångar med 9,2% samtidigt som eget kapital ökar kraftigt är en intressant kombination som kan indikera omstrukturering eller avyttringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning av kontorutrustning, IT- och mediautrustning samt relaterade tjänster. Denna typ av verksamhet kännetecknas vanligtvis av konkurrensutsatta priser och behov av kontinuerlig produktuppdatering. Den höga vinstmarginalen är ovanligt bra för denna bransch och kan indikera en specialiserad nisch eller exceptionellt effektiv drift.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 225 000 SEK till 1 164 000 SEK, en nedgång på 5,0% trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller sämre marginaler på produkterna.

Soliditet: Soliditeten på 61,0% är exceptionellt stark och visar att företaget har en mycket låg belåningsgrad och klara marginaler att hantera eventuella nedgångar i ekonomin.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 022 504 SEK till 1 194 729 SEK, en tillväxt på 16,8%, vilket främst beror på att årets resultat tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 752 773 SEK till 4 215 780 SEK, en tillväxt på 12,3% som visar att företaget lyckats expandera sin försäljning trots den generella minskningen av tillgångar.

Huvudrisker

  • Resultatminskning på 5,0% trots högre omsättning indikerar potentiella kostnadsökningar eller marginalläkage
  • Tillgångsminskning med 9,2% (från 3 218 088 SEK till 2 920 576 SEK) kan påverka företagets operativa kapacitet på sikt
  • Kombinationen av ökad omsättning men lägre resultat kan tyda på prispress i branschen

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 27,6% ger utrymme för investeringar och framtida tillväxt
  • Exceptionellt stark soliditet på 61% ger goda förutsättningar för att ta lån till expansion om så önskas
  • Omsättningstillväxt på 12,3% visar att företaget har god marknadsposition och konkurrenskraft

Trendanalys

Företaget visar positiva trender inom omsättning (+12,3%) och eget kapital (+16,8%) men negativa trender inom resultat (-5,0%) och tillgångar (-9,2%). Den starka soliditeten och höga vinstmarginalen motverkar de negativa trenderna och skapar en stabil bas för framtiden. Kombinationen av ökad omsättning men minskade tillgångar kan tyda på en effektivisering av verksamheten.