1 901 000 SEK
Omsättning
▲ 54,4%
89 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 4 350%
59%
Soliditet
Mycket God
5,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:521 385 SEK
Skulder:-211 738 SEK
Substansvärde:287 647 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka vinstförbättringar men samtidigt en betydande minskning av omsättning och tillgångar. Den dramatiska resultatförbättringen på 4 350 % från ett mycket lågt utgångsläge indikerar en effektivisering eller omstrukturering, medan omsättningsminskningen på 6,8 % kan tyda på färre men mer lönsamma projekt. Den höga soliditeten på 59 % ger ett stabilt fundament trots de minskade tillgångarna.

Företagsbeskrivning

Företaget är specialiserat på konstruktion av styrskåp för stora synkrona motorer (10 000-50 000 hk) och erbjuder kompletta lösningar inklusive konsulttjänster, montage, provning och service. Denna nischade verksamhet med högkvalificerad expertis förklarar den relativt begränsade men stabila omsättningen och den höga lönsamheten på specialiserade uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 2 000 SEK till 89 000 SEK, en ökning med 87 000 SEK. Denna enorma vinsttillväxt på 4 350 % visar på stark förbättrad lönsamhet per omsatt krona.

Soliditet: Soliditeten på 59,0 % är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket indikerar ett lågt belåningsgrad och god finansiell stabilitet trots omsättningsminskningen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 234 183 SEK till 287 647 SEK, en tillväxt på 53 464 SEK (+22,8 %). Denna förbättring kan till stor del förklaras av årets vinst på 89 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 761 167 SEK till 1 640 690 SEK, en nedgång på 120 477 SEK (-6,8 %). Detta kan indikera färre projekt eller uppdrag under året, men de som utförts har varit betydligt mer lönsamma.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 6,8 % till 1 640 690 SEK kan indikera en svagare orderstock eller tappad marknadsandel.
  • Tillgångarna minskade kraftigt med 22,7 % till 521 385 SEK, vilket kan påverka företagets operativa kapacitet och investeringsmöjligheter.
  • Företagets verksamhet är mycket nischad och kan vara sårbar för konjunktursvängningar i industrisektorn som använder stora motorer.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinstutveckling med en vinstmarginal på 5,4 % visar på effektiv kostnadskontroll och hög lönsamhet på utförda projekt.
  • Eget kapital ökade med 22,8 % till 287 647 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas för framtida investeringar.
  • Mycket hög soliditet på 59,0 % ger utrymme för strategiska investeringar och expansion utan att behöva extern finansiering.