43 157 000 SEK
Omsättning
▲ 17%
2 679 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 44,3%
32%
Soliditet
God
6%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:51 233 356 SEK
Skulder:-33 023 982 SEK
Substansvärde:9 459 374 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad tillväxt med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Omsättningen har ökat med 17%, resultatet med 44%, och både eget kapital och tillgångar har vuxit med över 16%. Denna kombination av högre omsättning och en förbättrad vinstmarginal på 6% indikerar en effektiv skalning av verksamheten. Den stabila vinstmarginalen tillsammans med en soliditet på 32% pekar på ett företag som växer på ett lönsamt och finansiellt sunt sätt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver skogsentreprenad, vilket innebär att det utför praktiskt arbete inom skogsbruk såsom skördning, plantering och skogsvägsunderhåll. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket speglas i de höga tillgångarna på över 51 miljoner SEK. Företaget är etablerat sedan 2010 och har sitt säte i Hammarstrand, vilket placerar det i en skogsrik region.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 1 857 000 SEK till 2 679 000 SEK, en ökning med 822 000 SEK eller 44,3%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: En soliditet på 32,0% anses vara god för ett kapitalintensivt företag inom entreprenadbranschen. Det indikerar att en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en stabil bas och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 8 129 626 SEK till 9 459 374 SEK, en tillväxt på 1 329 748 SEK eller 16,4%. Denna ökning kan till stor del förklaras av att årets vinst på 2 679 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 38 149 689 SEK till 45 001 696 SEK, en tillväxt på 6 852 007 SEK eller 17,0%. Detta visar på en stark efterfrågan på företagets tjänster och en framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Verksamheten är sannolikt cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och skogsindustrin.
  • Stora tillgångar på 51 233 356 SEK medför avskrivningskostnader och risk för tekniska föråldringar.
  • En soliditet på 32,0%, medan god, innebär att största delen av finansieringen (68%) kommer från skulder, vilket medför räntekostnader och återbetalningskrav.

Möjligheter

  • En exceptionell resultattillväxt på 44,3% visar på en stark förmåga att omvandla högre intäkter till vinst.
  • Omsättningstillväxten på 17,0% indikerar att företaget tar marknadsandelar och expanderar sin verksamhet.
  • Investeringarna i tillgångar (ökning med 7 697 891 SEK) ger en kapacitet för att hantera fler och större uppdrag framöver.

Trendanalys

Alla tillväxtnyckeltal visar tydligt på FÖRBÄTTRING: omsättning (+17,0%), resultat (+44,3%), eget kapital (+16,4%) och tillgångar (+17,7%). Trenden är entydigt positiv och pekar på ett företag i en stark expansionsfas.