391 000 SEK
Omsättning
▲ 1%
20 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 4,8%
27%
Soliditet
God
5,2%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 574 473 SEK
Skulder:-1 143 593 SEK
Substansvärde:410 880 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Försäljningen har påverkats negativt av jordbrukskundernas höga kostnadsläge samt 2023 års sämre skördar.Verksamheten bedrivs i planerad oförändrad omfattning.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Försäljningen har påverkats negativt av jordbrukskundernas höga kostnadsläge
  • 2023 års sämre skördar har haft negativ inverkan på verksamheten
  • Verksamheten bedrivs i planerad oförändrad omfattning trots utmanande marknadsförhållanden

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil omsättning men pressade marginaler. Trots en svag omsättningstillväxt på endast 1,0% har företaget lyckats bibehålla en positiv resultatnivå, även om vinsten minskat. Den starka tillgångstillväxten på 9,1% indikerar investeringar eller ökade omsättningstillgångar, medan soliditeten på 27,0% är relativt låg men typisk för branschen. Företaget verkar hantera en utmanande marknadssituation med viss framgång.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning och reparation av jordbruksmaskiner samt försäljning av reservdelar. Detta är en cyklisk verksamhet starkt beroende av jordbrukssektorns konjunktur och lantbrukares investeringsvilja. Företaget är etablerat sedan 2004 och har således över 20 års erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 21 000 SEK till 20 000 SEK, en nedgång på 4,8%. Trots den svaga omsättningstillväxten har företaget lyckats bevara en positiv vinstnivå, även om marginalerna pressats.

Soliditet: Soliditeten på 27,0% är relativt låg och indikerar att en betydande del av tillgångarna finansieras med skulder. Detta är dock inte ovanligt för handels- och serviceföretag inom jordbruksmaskiner som kräver större lager och verkstadsutrustning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 390 779 SEK till 410 880 SEK, en tillväxt på 5,1%. Denna förbättring kommer främst från årets vinst på 20 000 SEK, vilket stärker företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 387 134 SEK till 391 180 SEK, en tillväxt på endast 1,0%. Detta visar på en stabil men mycket begränsad försäljningsutveckling under ett utmanande år.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 27,0% begränsar företagets finansiella flexibilitet och buffert mot motgångar
  • Resultatet minskade med 4,8% trots stabil omsättning, vilket indikerar pressade marginaler
  • Beroendet av jordbrukssektorns konjunktur gör företaget sårbart för sämre skördar och höga drivmedelspriser
  • Begränsad omsättningstillväxt på endast 1,0% visar på utmaningar i att expandera verksamheten

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 5,1% till 410 880 SEK, vilket stärker den finansiella basen
  • Tillgångarna växte kraftigt med 9,1% till 1 574 473 SEK, vilket kan indikera investeringar för framtida tillväxt
  • Företaget har överlevt ett utmanande år med behållna vinstmarginaler trots svåra marknadsförhållanden
  • 20 års erfarenhet i branschen ger en stabil kundbas och operativ kompetens

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig negativ trend med en kraftig nedgång mellan 2021 och 2022, varefter den har stabiliserats på en betydligt lägre nivå under de senaste tre åren. Trots den sjunkande omsättningen har resultatet efter finansnetto förblit stabilt och positivt, även om det är på en lägre nivå än 2021. Detta indikerar en effektivisering eller omstrukturering av verksamheten. Eget kapital har däremot visat en stadigt positiv utveckling och ökat varje år, vilket tyder på att vinsterna har reinvesterats. En tydlig och oroväckande trend är den kraftigt fallande soliditeten, som sjunkit från 38 % till 27 %, främst på grund av att tillgångarna har vuxit mycket snabbare än eget kapital. Denna ökade belåning innebär en höjd risknivå för företaget. Framtida utmaningar ligger i att vända den negativa omsättningstrenden utan att ytterligare försämra lönsamheten, samt att adressera den sjunkande soliditeten för att säkerställa finansiell stabilitet långsiktigt.