10 078 000 SEK
Omsättning
▲ 13,9%
999 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,4%
54%
Soliditet
Mycket God
9,7%
Vinstmarginal
Stabil
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-24

Substansvärdering

Tillgångar:3 500 694 SEK
Skulder:-1 603 723 SEK
Substansvärde:1 785 748 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt ett sjunkande resultat. Den ökade omsättningen på 13,8% indikerar ett framgångsrikt försäljningsarbete, men den samtidiga resultatminskningen på 20,4% tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Den höga soliditeten på 54,0% är en stark styrka som ger god kreditvärdighet och motståndskraft. Minskningen av totala tillgångar kan tyda på en omstrukturering eller avveckling av mindre lönsam verksamhet.

Företagsbeskrivning

J. Berglund Elinstallationer AB är ett etablerat elinstallationsföretag, registrerat 2012, med verksamhet huvudsakligen koncentrerad till Malung-Sälens kommun. Som ett lokalt service- och installationsföretag är dess ekonomi typiskt beroende av byggboomen och underhållsbehovet i regionen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 255 000 SEK till 999 000 SEK, en minskning på 256 000 SEK eller 20,4%. Trots högre omsättning har lönsamheten försämrats avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 54,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Det innebär att företaget är väl kapitaliserat, har låg belåningsgrad och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 468 519 SEK till 1 785 748 SEK, en tillväxt på 317 229 SEK eller 21,6%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets vinst har lagts till kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 9 048 594 SEK till 10 356 027 SEK, en positiv tillväxt på 1 307 433 SEK eller 13,8%. Detta visar på ett starkt försäljningslyft.

Huvudrisker

  • Kraftig försämring av resultatet med 256 000 SEK trots ökad omsättning, vilket pekar på ökade kostnader eller sämre marginaler.
  • Minskande totala tillgångar från 3 980 780 SEK till 3 500 694 SEK kan indikera avveckling av verksamhet eller försäljning av tillgångar.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 13,8% visar på god marknadsposition och efterfrågan på företagets tjänster.
  • Mycket hög soliditet på 54,0% ger utrymme för framtida investeringar eller att ta lån till förmånliga villkor om så önskas.
  • Eget kapital har stärkts avsevärt med 317 229 SEK, vilket ökar företagets finansiella stabilitet.