18 181 000 SEK
Omsättning
▲ 43,5%
478 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 33,4%
34%
Soliditet
God
2,6%
Vinstmarginal
Låg
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-17

Substansvärdering

Tillgångar:15 766 533 SEK
Skulder:-9 774 786 SEK
Substansvärde:2 994 746 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt sjunkande lönsamhet. Den kraftiga omsättningsökningen på 43,5% indikerar att företaget lyckats expandera sin verksamhet markant, men detta har inte översatts till bättre resultat. Tvärtom har vinsten minskat med 33,4%, vilket tyder på att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna. Soliditeten på 34% är acceptabel men inte exceptionell för en entreprenadverksamhet. Företaget befinner sig i en fas där tillväxt prioriteras framför lönsamhet, vilket kan vara strategiskt men innebär risker.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat entreprenadföretag med grävmaskinsverksamhet som har funnits sedan 2014. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv med behov av dyra maskiner, vilket förklarar de höga tillgångarna på 15,7 miljoner SEK. Branschen är konjunkturkänslig och prispress från konkurrens kan påverka marginalerna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 718 000 SEK till 478 000 SEK, en nedgång på 240 000 SEK trots den högre omsättningen. Detta indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 34,0% innebär att ungefär en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå som ger viss buffert mot motgångar, men ligger under riktvärdet för mycket stabila företag.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 621 341 SEK till 2 994 746 SEK, en förbättring på 373 405 SEK. Denna ökning kommer främst från årets vinst på 478 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 12 764 063 SEK till 18 181 427 SEK, en tillväxt på 5 417 364 SEK eller 43,5%. Detta visar att företaget har lyckats öka sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av vinstmarginal från 5,6% till 2,6% trots stor omsättningstillväxt
  • Resultatet sjönk med 240 000 SEK samtidigt som omsättningen ökade med över 5 miljoner SEK
  • Låg vinstmarginal på 2,6% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller prispress

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på 43,5% visar på god marknadsposition
  • Eget kapital ökade med 373 405 SEK vilket stärker balansräkningen
  • Tillgångstillväxt på 9,1% indikerar fortsatt investeringar i verksamheten