578 000 SEK
Omsättning
▲ 23,8%
235 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 18,7%
59,2%
Soliditet
Mycket God
40,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 136 578 SEK
Skulder:-446 308 SEK
Substansvärde:605 270 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar i de flesta nyckeltal. Omsättningen har ökat med 23,8% och resultatet med 18,7%, vilket indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Den mycket höga vinstmarginalen på 40,7% tyder på en effektiv och lönsam verksamhetsmodell. Eget kapital har vuxit kraftigt med 44,0%, främst drivet av årets starka resultat. Den enda negativa trenden är en liten minskning av totala tillgångar, vilket kan bero på en omstrukturering av balansräkningen. Överlag befinner sig företaget i en mycket god finansiell position med hög soliditet och stark lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver uthyrning av arbetskraft samt förvaltning av fast och lös egendom med säte i Motala. Den höga vinstmarginalen är typisk för tjänsteföretag inom arbetskraftsuthyrning där lönsamheten ofta är hög vid effektiv drift. Verksamhetsmodellen med uthyrning genererar vanligtvis stabila kassaflöden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 198 000 SEK till 235 000 SEK, en ökning med 37 000 SEK eller 18,7%. Den starka lönsamhetsutvecklingen drivs av den höga vinstmarginalen på 40,7%.

Soliditet: Soliditeten på 59,2% är mycket stark och visar att företaget har ett lågt belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och beredskap för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 420 414 SEK till 605 270 SEK, en tillväxt på 184 856 SEK eller 44,0%. Denna förbättring beror främst på att årets starka resultat har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 466 999 SEK till 577 999 SEK, en tillväxt på 111 000 SEK eller 23,8%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Totala tillgångarna minskade med 1,3% från 1 151 084 SEK till 1 136 578 SEK, vilket kan indikera nedskrivningar eller försäljning av tillgångar
  • Trots stark tillväxt är företagets omsättning på 577 999 SEK fortfarande relativt blygsam i storlek

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 40,7% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 184 856 SEK stärker balansräkningen avsevärt
  • Omsättningstillväxt på 23,8% visar på god marknadsposition och efterfrågan på tjänsterna