1 857 726 SEK
Omsättning
▲ 26,8%
564 933 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 83,8%
85,2%
Soliditet
Mycket God
26,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 942 566 SEK
Skulder:-592 655 SEK
Substansvärde:3 675 817 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla fronter. Den kraftiga resultattillväxten på 83,8% kombinerat med hög soliditet på 85,2% indikerar ett mycket effektivt och stabilt företag. Den starka omsättningstillväxten på 26,8% visar att företaget inte bara ökar lönsamheten utan också expanderar sin verksamhet. Denna kombination av tillväxt och stabilitet är ovanligt positiv.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett jordbruksföretag som specialiserat sig på nötköttsproduktion och har varit verksamt sedan 1990. Verksamheten bedrivs i hyrda lokaler, vilket innebär lägre kapitalbindning i fastigheter men potentiellt högre löpande kostnader genom hyror.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 307 297 SEK till 564 933 SEK, en ökning med 257 636 SEK eller 83,8%. Denna extraordinära resultatförbättring indikerar både högre volym och bättre lönsamhet per såld enhet.

Soliditet: Soliditeten på 85,2% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger goda förutsättningar att motstå ekonomiska nedgångar och finansiera framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 247 732 SEK till 3 675 817 SEK, en tillväxt på 428 085 SEK. Denna ökning är huvudsakligen driven av det starka årets resultat på 564 933 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 552 271 SEK till 2 132 946 SEK, en tillväxt på 580 675 SEK eller 26,8%. Detta visar en stark expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Hyrda lokaler medför löpande hyreskostnader som kan påverka lönsamheten vid hyreshöjningar
  • Jordbruksverksamhet är beroende av externa faktorer som väder, djursjukdomar och råvarupriser som kan påverka resultatet

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 26,5% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark tillgångstillväxt på 15,8% till 4 942 566 SEK visar att företaget investerar i sin verksamhet för framtiden
  • Mycket hög soliditet ger goda förutsättningar att ta lån till förmånliga villkor för ytterligare tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+26,8%), resultat (+83,8%), eget kapital (+13,2%) och tillgångar (+15,8%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett välskött företag i stark tillväxtfas.