1 187 884 SEK
Omsättning
● 0%
390 537 SEK
Resultat efter finansnetto
● 0%
38,1%
Soliditet
God
32,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
190 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-11

Substansvärdering

Tillgångar:870 933 SEK
Skulder:-513 558 SEK
Substansvärde:231 818 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark start med en omsättning på 1,2 miljoner kronor och ett positivt resultat på drygt 390 000 kronor under sitt första verksamhetsår. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 32,9% tyder på en effektiv kostnadskontroll eller en verksamhet med goda marginaler. Soliditeten på 38,1% är stabil för ett nytt företag och indikerar en sund balans mellan eget kapital och skulder. Sammantaget pekar siffrorna på en framgångsrik etablering.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver maskinentreprenad inom vägtransport, godstrafik, anläggning, skogsbruk samt uthyrning av maskinförare. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och kräver ofta betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket gör den initiala tillgångsbasen på 870 933 SEK och den starka lönsamheten särskilt anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet efter skatt uppgick till 390 537 SEK. Detta är ett mycket starkt startresultat som direkt bidragit till att bygga upp det egna kapitalet.

Soliditet: Soliditeten på 38,1% är god för ett nytt företag i en kapitalintensiv bransch. Det visar att en betydande del av tillgångarna är finansierade med eget kapital, vilket ger en god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital uppgick till 231 818 SEK vid årets slut. Hela detta belopp har byggts upp genom årets vinst, eftersom det är företagets första år och ingen tidigare kapitalbas fanns.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 1 187 884 SEK under 2023. Eftersom detta är företagets första verksamhetsår saknas jämförelseunderlag, vilket innebär att denna siffra representerar en startnivå.

Huvudrisker

  • Företaget har ingen operativ historik att jämföra med, vilket gör det svårt att bedöma huruvida den initiala framgången är hållbar över tid.
  • Branschen är konjunkturkänslig; en nedgång i bygg- och anläggningssektorn kan direkt påverka omsättningen och lönsamheten.
  • Den kapitalintensiva verksamheten medför en risk för framtida likviditetsbehov vid behov av investeringar eller underhåll av maskinparken.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 32,9% ger ett utmärkt utgangsläge för att ackumulera kapital till framtida investeringar och expansion.
  • Företaget har etablerat en tillgångsbas på 870 933 SEK som kan användas för att skaffa fler uppdrag och växa.
  • Frånvaron av ett tidigare resultat underlättar för att uppvisa imponerande tillväxtsiffror i kommande årsredovisningar.