766 589 SEK
Omsättning
▲ 4,9%
663 765 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5,2%
82,4%
Soliditet
Mycket God
86,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
195 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-22

Substansvärdering

Tillgångar:1 941 563 SEK
Skulder:-194 625 SEK
Substansvärde:1 030 938 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell prestation med mycket höga lönsamhetsmarginaler och imponerande soliditet. Alla nyckeltal visar positiv utveckling från föregående år, vilket indikerar ett välskött företag i en stabil tillväxtfas. Den höga vinstmarginalen på 86,6% är ovanligt bra och tyder på att företaget har starka konkurrensfördelar eller specialiserade tjänster med högt värde. Den betydande tillväxten i eget kapital med 24,9% visar på god kapitalbildning och finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver underhåll och servicetjänster till företag inom laboratoriesektorn samt service och reparationer av motorer och maskiner. Verksamheten bedrivs både från egen lokal och ute hos kunder, vilket tyder på en serviceinriktad verksamhet med högt kundengagemang. Denna typ av specialiserade tjänster till företagskunder förklarar den exceptionellt höga vinstmarginalen, då det ofta rör sig om kvalificerade tjänster med låg materialkostnad i förhållande till arbetsinsats.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 631 203 SEK till 663 765 SEK, en ökning på 5,2% som demonstrerar företagets förmåga att öka lönsamheten i takt med omsättningsökningen.

Soliditet: Soliditeten på 82,4% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger stor finansiell flexibilitet och låg riskexponering.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 825 113 SEK till 1 030 938 SEK, en tillväxt på 205 825 SEK eller 24,9%, vilket främst beror på det starka resultatet och god kapitalkvarhållning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 730 737 SEK till 766 589 SEK, en tillväxt på 4,9% som visar en stabil utveckling i försäljning trots den redan höga basnivån.

Huvudrisker

  • Begränsad omsättningstillväxt på 4,9% kan indikera begränsad marknadsexpansion eller kapacitetsbrist
  • Hög koncentration av tillgångar i eget kapital kan indikera underutnyttjad kapitalstruktur för tillväxt

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 86,6% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Stark kapitaltillväxt med 205 825 SEK ökat eget kapital ger finansiell kapacitet för framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på 22,4% visar god kapacitetsutveckling för framtida verksamhet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar positiv trend med förbättringar inom omsättning (+4,9%), resultat (+5,2%), eget kapital (+24,9%) och tillgångar (+22,4%). Den exceptionellt höga och stabila vinstmarginalen kombinerat med stark soliditet pekar på ett mycket välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet.